- Jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który zrobił taką operację w trybie niekomercyjnym, czyli na tzw. NFZ. Inne szpitale robią takie operacje, ale są to szpitale prywatne lub robią publiczne z tym, że wykonują takie operacje wyłącznie komercyjnie - informuje Bartosz Serenda, zastępca dyrektora szpitala ds. komunikacji i jakości.
Operacja wykonana była przez profesora Ahmeda El-Mallul, ordynatora kutnowskiej chirurgii.
- Jest to typowa nowoczesna operacja. Trwała około 10minut w wykonaniu znieczulenia miejscowego. Pacjent tego samego dnia wyszedł ze szpitala. Normalnie zabieg wycięcia torbiela włosowatego trwa ponad godzinę, jest nieprzyjemny, a proces gojenia bardzo długi. Dzięki takiej nowoczesnej formule operacji występują mniejsze dolegliwości dla pacjenta i zdecydowanie mniejsze ryzyko powikłań - dodaje Serenda.
Czym jest torbiel włosowa?
Inne nazwy tej przypadłości to torbiel nadguziczna, zatoka pilonidalna, choroba pilonidalna, zatoka krzyżowa, torbiel krzyżowa czy przetoka nadguziczna. Zwykle dotyka ona osoby od 35 do 40 roku życia, a najczęściej dotyczy osób około dwudziestoletnch i częściej spotyka się ją u mężczyzn (80 proc. zachorowań) niż u kobiet. Jej tworzeniu się sprzyjają takie czynniki jak bujne owłosienie w okolicy pośladkowej, pocenie się, urazy skóry i naskórka (otarcia), spowodowane na przykład ciasną bielizną, zapalenie mieszków włosowych w innych częściach ciała, otyłość, siedzący tryb życia oraz brak higieny. Dlatego spotyka się ją u osób, które na przykład przez wiele godzin podróżują samochodem. Wskazuje się także na tendencje rodzinne do tej choroby oraz na wpływ hormonów płciowych, które działają na gruczoły łojowe.
Na torbiel składa się jeden lub wiele otworów umiejscowionych w szparze pośladkowej, oddalonych kilka cm (od 4 do 7) od odbytu, a jej główny kanał prowadzi do otworu, w którym zbiera się zrogowaciały naskórek, włosy, strzępki materiału pochodzące z ubrania i bakterie. Podstawową przyczyna torbieli jest infekcja spowodowana wnikaniem do przetoki włosów, wokół których tworzy się stan zapalny. Sprzyjają temu warunki panujące w szparze pośladkowej, czyli trudny dostęp powietrza, wilgoć, otarcia naskórka a także obecność bakterii beztlenowych.
Nie jest to choroba, która zagraża życiu, ale potrafi znacznie pogorszyć jego jakość z uwagi na uciążliwe objawy, które powoduje.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SMEG BLF01BLEU Czarny
SMEG Technologia i Styl: Od ponad 65 lat Smeg, fir…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026EBK Żeliwny
Blender KitchenAid Artisan K400 BK 5KSB4026EBK żel…
kup teraz

KitchenAid K400 + Wyciskacz 5KSB4054EBK Żeliwny
Blender K400 żeliwny, zestaw z wyciskaczem do cytr…
kup teraz

WMF Kult Pro 416530011
Z blenderem wysokoobrotowym KULT PRO w kilka chwil…
kup teraz

KitchenAid 5KFP1319EER Czerwony
Misa robocza 3,1L, 2 ostrza, tarcza o regulowanej …
kup teraz

KitchenAid 5KFP1319EAC Kremowy
Misa robocza 3,1L, 2 ostrza, tarcza o regulowanej …
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz