Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze w kwietniu otwarcie grodziska w Tumie! Zaplanowano piknik ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Na terenie obiektu zobaczyć możemy m.in. wieżę, studnię, bramę wjazdową do grodziska, a także wieżę wartowniczo-widokową.
Na terenie obiektu zobaczyć możemy m.in. wieżę, studnię, bramę wjazdową do grodziska, a także wieżę wartowniczo-widokową. Joanna Kaźmierczak
Jeszcze w kwietniu pierwsi turyści odwiedzą grodzisko w Tumie pod Łęczycą. Inwestycja warta blisko 12 mln złotych będzie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w całym regionie.

Wkrótce otwarcie grodziska w Tumie!

Zakończono prace związane z częściową rekonstrukcją średniowiecznego grodziska w Tumie. Otwarcie obiektu zaplanowano w piątek, 22 kwietnia. Organizatorzy nie chcą jednak zdradzać zbyt wielu szczegółów.

- Trwają uzgodnienia pomiędzy organizatorami, jak dokładnie będzie wyglądało to wydarzenie (Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Łęczycy oraz MAiE w Łodzi). Mogę zdradzić jedynie, że planowany jest piknik. Jeden cennik będzie obowiązywał, jeśli chodzi o zwiedzenie grodziska i skansenu – powiedział nam Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Na terenie obiektu zobaczyć możemy m.in. wieżę, studnię, bramę wjazdową do grodziska, a także wieżę wartowniczo-widokową. Na przebadanych archeologicznie fragmentach wałów grodziska powstał pomost. Na majdanie umieszczona zostanie natomiast makieta grodziska, która będzie pomocna w zwiedzaniu obiektu dla osób niedowidzących.

Ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa łącząca istniejący skansen w Kwiatkówku z grodziskiem w Tumie. Ustawione zostaną tam plansze edukacyjne, z których można będzie dowiedzieć się o okolicy, zabytkach i łęczyckiej przyrodzie, jak również o badaniach archeologicznych prowadzonych w Tumie.

Przypomnijmy, w 2020 roku Starostwo Powiatowe w Łęczycy zrealizowało swoją część tej inwestycji, jaką była budowa miejsc postojowych oraz remontu drogi w Tumie. Wybudowano m.in. dwa parkingi: jeden przy Archikolegiacie z nową wiatą przystankową, drugi przy skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku, z przejściem dla pieszych, oświetleniem i chodnikami. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi odpowiedzialne było natomiast za częściową rekonstrukcję średniowiecznego grodziska.

Co można zwiedzić w pobliżu?

Zwiedzając ten obiekt warto wybrać się na niespełna kilometrowy spacer do archikolegiaty oraz przykościelnego muzeum. Świątynia należy do najlepiej zachowanych budowli architektury romańskiej w Polsce. W Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie można zobaczyć: kielichy, monstrancje, krzyż późnoromański wykonany z mosiądzu czy romańską płaskorzeźbę Chrystusa. W gablotach znajdują się księgi liturgiczne, mitry biskupów, kapa z jedwabnej tafty, papieska sutanna, medale pamiątkowe. Wśród szat liturgicznych znaczące miejsce zajmują ornaty z pasów kontuszowych. W zbiorach złotnictwa wyróżnia się gotycka monstrancja wieżyczkową z 1899 r. Muzeum w 2021 roku otrzymało także osiem pamiątkowych medali w brązie, upamiętniających lata pontyfikatu pp. Benedykta XVI, mitrę i pastorał pierwszego biskupa Łowickiego – Alojzego Orszulika, dwie mitry i strój biskupi bp Józefa Zawitkowskiego. Wystawę uzupełniają historyczne zdjęcia, ukazujące kościół w Tumie z zewnątrz oraz jego wnętrze z wyposażeniem a także ludzi uczestniczących w obrzędach religijnych. W oddzielnej sali zgromadzone są sprzęty gospodarstwa domowego, rękopisy, książki, dokumenty przynoszone przez ludzi, którzy posiadali te cenne rzeczy, ale też często były wyszukiwane i gromadzone przez księdza proboszcza.

Wioskę obok, w Kwiatkówku zobaczyć możemy natomiast skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska". Można tam obejrzeć rekonstrukcję wiejskiej chałupy wraz z wyposażeniem, stodołę, wiatrak, kuźnię, olejarnię, piece chlebowy i garncarski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto