Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedna z ulic w Kutnie ma zmienić nazwę? Zdania mieszkańców są podzielone

Joanna Elwertowska-Janik
Joanna Elwertowska-Janik
google maps
Część mieszkańców ulicy Komuny Paryskiej pod koniec października skierowała petycję do Rady Miasta o zmianę nazwy ich ulicy. Chcieliby, aby teraz nosiła imię kpt. Władysława Raginisa, jednego z bohaterów Wojny Obronnej 1939 roku. Sprzeciwia się temu druga część mieszkańców ulicy.

Opowiadający się za zmianą mieszkańcy nie chcą, aby ich ulica upamiętniała „Komunę Paryską”.

- Komuna Paryska, czyli zryw rewolucyjny ludności Paryża z roku 1871, uważana jest przez historyków za próbę likwidacji państwa i przykład dyktatury proletariatu. Rada Komuny zerwała konkordat z 1802 roku i odmówiło dalszego określania katolicyzmu jako „religii większości”, dążąc do budowy państwa laickiego. Szczególną uwagę Komuna poświęciła wyrugowaniu „propagandy religijnej” ze szkół. Przeprowadziła też masowe aresztowania księży i zakonników. W kwietniu 1871 roku wydała haniebny dekret o rozstrzelaniu trzech zakładników za każdego zabitego komunarda. Była też inspiracją dla anarchistów i marksistów przy powstaniu marksistowskiej teorii państwa i rządu. Rezultatem działań Komuny było wymordowanie tysięcy niewinnych ludzi oraz zburzenie setek bezcennych zabytków Paryża. [...] Proponowany przez nas nowy patron ulicy, śp. kpt. Władysław Raginis jest bez wątpienia jednym z największych bohaterów Wojny Obronnej 1939 roku - czytamy w petycji z 24 października skierowanej do Rady Miasta Kutno. - Jednocześnie informujemy, iż obecnie przy ul. Komuny Paryskiej znajduje się jedynie 6 budynków mieszkalnych, a większość mieszkańców opowiedziała się za zmianą nazwy.

Mieszkańcy, którzy jednak nie popierają pomysłu zmiany, postanowili temu przeciwdziałać i wczoraj (15 listopada) złożyli do Rady Miasta sprzeciw szeroko argumentując swoje zdanie:

- Nie dla każdego obecna zmiana ma negatywny wydźwięk, poza tym koresponduje ona z nazwą pobliskiego Parku Wiosny Ludów. Komuna Paryska przyczyniła się do zmian społecznych i zwiększenia praw klasy pracującej. Pozytywny charakter miały między innymi: dekrety o płacy minimalnej, powszechnym nauczaniu wyłączonym spod kontroli kościelnej, równouprawnieniu kobiet oraz ustanowienie rent dla wdów, sierot i inwalidów wojennych. W Komunie Paryskiej brało udział ok. 170 Polaków - emigrantów, przeważnie byłych powstańców styczniowych, Trzeba również pamiętać, że nie był to komunizm znany z XX wieku.

IPN nie widzi przesłanek do zmiany

Podobną opinię na ten temat podziela Instytut Pamięci Narodowej, który nie widzi przesłanek aby dokonywać zmiany tej nazwy ulicy w oparciu o Ustawę z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Decyzja o pozostawieniu bądź zmianie tej nazwy należy do samorządu, jeśli jednak samorząd ją zmieni nie powinien w uchwale powoływać się na normy ustawy z 1 kwietnia 2016 r.

- Komuna Paryska to pojęcie odnoszące się do trwającego niespełna dwa miesiące buntu ludności Paryża, którego tłem była kapitulacja w wojnie francusko-pruskiej. Bunt obfitował wprawdzie w dramatyczne wydarzenia budzące rozliczne spory i kontrowersje, które nie dotyczyły jednak ani dziejów Polski ani też nie miały wiele wspólnego z systemami totalitarnymi tworzonymi w następnym stuleciu – czytamy na stronie IPN.

Zmiana ulicy to dodatkowe koszty i problemy

Ponadto mieszkańcy sprzeciwiają się zmianie nazwy ulicy ze względów np. ekonomicznych związanych z wymianą dokumentów oraz koniecznością zmiany danych w bankach i innych instytucjach, "na co mało kto ma czas i ochotę".

- Wszystkie akty notarialne, projekty i wiele innych dokumentów zawierają obecną nazwę ulicy, co w przypadku jej zmiany, może stwarzać problemy i utrudnienia, które dziś nawet trudno przewidzieć - piszą w sprzeciwie.

Czy ulica zmieni nazwę? Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto