Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firma remontowa przystąpiła do renowacji zabytkowego Dworku Modrzewiowego w Kutnie

Maciej Aksman, pp
Dworek Modrzewiowy, jeden z najstarszych budynków w Kutnie, odzyska dawny blask. Właśnie rozpoczęła się jego renowacja. Teren budowy został już ogrodzony specjalnymi metalowymi barierami. Efekt końcowy generalnego remontu, według szacunków magistratu, mieszkańcy zobaczą za mniej więcej, sześć miesięcy. Przypomnijmy, że w zeszłym roku zakończyła się ekspertyza mykologiczna, która wskazała, że większość elementów konstrukcyjnych zbudowanego w XIX wieku budynku, z powodu obecności grzybów i pleśni, wymaga konserwacji lub wymiany.

Z tego powodu budynek musi zostać całkowicie rozebrany i postawiony od nowa. - Punktem wyjścia do zakresu prac remontowych jest analiza sytuacji mykologicznej, która wskazuje, w jakim stopniu po-szczególne elementy dworku są zniszczone i jak należy je zabezpieczyć - wyjaśnia Marian Rożej - konserwator ze skierniewickiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków.

Każdy z elementów układanki zostanie zaimpregnowany zarówno przeciw grzybom, jak i niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Później ponumerowane części dworku wrócą na swoje dawne miejsce. Podniesienia wymaga także podmurówka dworku. Dodatkowo, w poszczególnych elementach drewnianych, zastosowane zostanie tak zwane flekowanie, czyli wymiana starego elementu i wstawienie w to miejsce nowego.

Zabytkowy charakter budowli wymaga stałego nadzoru konserwatorskiego, dlatego kierownik budowy poza uprawnieniami budowlanymi posiada także uprawnienia konserwatorskie. Ponadto wojewódzcy konserwatorzy są w stałym kontakcie z inwestorem.

Dworek zyska także nową instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz cieplną.

- Koszty dogrzewania budynku były bardzo wysokie - mówi Marek Wójkowski, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, które siedzibę ma właśnie w zabytkowym dworku. - Mam nadzieję, że remont przebiegnie sprawnie i szybko wrócimy do swojej siedziby, z którą wiążemy pewne plany. W tym roku TPZK kończy przecież 40 lat.

Odnowiony dworek ma stać się miejscem, gdzie prowadzona będzie działalność kulturalna. Znajdować ma się w nim m.in. galeria sztuki rękodzielniczej. Dworek będzie też domem dla regionalnych stowarzyszeń kulturalnych.

Renowacja zabytkowego budynku będzie kosztowała dokładnie 1 963 634,79 złotych. Co ważne, dofinansowanie wynosić będzie 85 procent kosztów kwalifikowanych projektu, czyli 1 669 000 złotych.

- Dobrze, że znalazły się pieniądze ma remont dworku - mówi Maria Rogalska, mieszkanka Kutna. - To część historii miasta i naszym obowiązkiem jest dbanie o nią, tak by dworek nie dołączył do innych niszczejących zabytków w powiecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto