Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś otwarcie grodziska w Tumie. Zajrzyj do środka obiektu ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Dziś otwarcie grodziska w Tumie. Zajrzyj do środka obiektu ---> ZDJĘCIA
Dziś otwarcie grodziska w Tumie. Zajrzyj do środka obiektu ---> ZDJĘCIA J. Kaźmierczak
Na ten dzień z niecierpliwością czeka wielu mieszkańców naszego regionu. Punktualnie o godzinie 16 nastąpi oficjalne otwarcie grodziska w Tumie pod Łęczycą.

- Początkowo gród, który został wzniesiony przez jedno z plemion zamieszkujących Polskę środkową, pełnił funkcję refugium – czyli miejsca obronnego, w którym ludzie mogli schronić się w razie zagrożenia. Najprawdopodobniej w ostatniej dekadzie X wieku gród został zajęty przez Piastów, budujących pierwsze polskie państwo. Od tego czasu gród łęczycki był centralnym ośrodkiem ziemi łęczyckiej i pełnił funkcje administracyjno-obronne. Pochodzące z tego okresu zabytki świadczą o obecności w grodzie zbrojnej załogi, w tym wojowników konnych. Dzięki źródłom pisanym wiadomo, że na początku XII wieku o Łęczycę toczyły się walki podczas wojny domowej między synami Władysława Hermana - starszym Zbigniewem i młodszym Bolesławem Krzywoustym, z których ostatni jako zwycięzca, jak o tym pisze w swojej Kronice Królestwa Anonim Gall, miał odnowić stary gród. Tego przekazu o odbudowie, co interesujące, nie potwierdziły badania archeologiczne – mówi dr Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Od początku XII, aż po połowę XIII wieku w dziejach grodu miał miejsce ponad stuletni okres znacznego spadku aktywności. W tym czasie łęczycki gród zapewne wciąż mógł służyć jako miejsce obrony, jednak podobnie jak w okresie przedpiastowskim nie był stale zamieszkany. Pod koniec lat 50. XIII wieku, gród został gruntownie przebudowany.

- Zabytki z tego okresu wskazują na intensywne jego użytkowanie, w tym przez załogę wojskową, a także świadczą o funkcjonowaniu w grodzie łęczyckim kancelarii, a także wyspecjalizowanych warsztatów rzemieślniczych. Gród łęczycki był bardzo ważnym punktem obrony oraz siedzibą książęcą i kasztelańską. Od połowy XIV wieku, po ponad pięciuset latach rozwoju, nieczynny gród łęczycki szybko odchodził w zapomnienie, stopniowo przybierając postać dzisiejszego grodziska. Jego funkcję przejął w ciągu drugiej połowy tego stulecia zamek kazimierzowski. Od momentu przejęcia grodu przez Piastów, obiekt ten pełnił niezwykle ważną rolę w państwie piastowskim. Z pewnością okresowo w grodzie przebywali książęta oraz elity ówczesnego państwa polskiego, począwszy od Bolesława Chrobrego poprzez synów Władysława Hermana, czyli Zbigniewa i Bolesława Krzywoustego, a kończąc na Władysławie Łokietku i jego bratanku Władysławie Garbatym – dodaje dyrektor MAiE w Łodzi.

Obecnie udostępniona zwiedzającym częściowa rekonstrukcja grodu jest próbą odzwierciedlenia jego wyglądu z pierwszej połowy XIV wieku.

- Podobne obiekty wczesnośredniowiecznej architektury obronnej na terenie województwa łódzkiego możemy podziwiać m.in. w pobliskim Czerchowie, gm. Ozorków, Krzepocinku, gm. Wartkowice czy Skoszewach Starych, gm. Nowosolna. Należy jednak zaznaczyć, iż spośród wymienionych wyżej miejsc grodzisko tumskie jest najlepiej zachowanym obiektem w Polsce środkowej. Częściowo zrekonstruowane grody wczesnośredniowieczne można zwiedzać m.in. w Trzcinicy koło Jasła, w Grzybowie, gm. Września, czy Kaliszu-Zawodziu – tłumaczy dr Dominik Płaza.

Do budowli wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna

Za częściową rekonstrukcję grodziska odpowiedzialne było Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Na terenie obiektu zobaczyć możemy wieżę na majdanie, wieżę bramną, studnię z żurawiem, budynek gospodarczy i most wjazdowy. Do budowli obiektów wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej. Przy obiekcie umieszczono również makietę z brązu dla osób niewidzących i słabowidzących. Przy budowli ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa łącząca istniejący skansen w Kwiatkówku z grodziskiem w Tumie. Ustawione zostały tam plansze edukacyjne, z których można będzie dowiedzieć się o okolicy, zabytkach i łęczyckiej przyrodzie, jak również o badaniach archeologicznych prowadzonych w Tumie. Z drewna wykonano również ławki, tablice edukacyjne, kosze oraz tablice kierunkowe.

Przypomnijmy, w 2020 roku Starostwo Powiatowe w Łęczycy zrealizowało swoją część tej inwestycji, jaką była budowa miejsc postojowych oraz remontu drogi w Tumie. Wybudowano m.in. dwa parkingi: jeden przy archikolegiacie z nową wiatą przystankową, drugi przy skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku, z przejściem dla pieszych, oświetleniem i chodnikami. Na tę część inwestycji wydano ponad milion złotych.

Zwiedzanie obiektu sezonowo

Do obsługi grodziska muzeum zatrudniło dodatkowo trzech pracowników. Zwiedzanie skansenu i grodziska będzie odbywało się sezonowo - do końca października. Rozważana jest możliwość całorocznego korzystania z obiektów. Bilet normalny kupić będzie można w cenie 20 złotych, zaś ulgowy za 14 zł. Wejściówka obejmuje zwiedzanie skansenu, przejście ścieżką edukacyjną i zwiedzanie grodziska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto