Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domokrążcy namawiają do kupna sprzętu i podpisywania trefnych umów

Agnieszka Jędrzejczak, Maciej Aksman
Dekoder to ostatnio jeden z najbardziej rozchwytywanych sprzętów
Dekoder to ostatnio jeden z najbardziej rozchwytywanych sprzętów Agnieszka Jędrzejczak
Dwudziestego maja w naszym regionie zostanie wyłączona naziemna telewizja analogowa. Zmiana jest doskonałą okazją dla oszustów, wykorzystujących niewiedzę mieszkańców. Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy namawiają do kupna np. odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych. W Łęczycy zdarzyły się już przypadki, kiedy do drzwi mieszkańców pukali przedstawiciele firm chcących sprzedać dekoder, antenę satelitarną, bądź nawiązać umowę. A im bliżej terminu wyłączenia, tym więcej domokrążców możemy spotkać przed drzwiami swoich mieszkań.

- Ostatnio przyszedł do nas pewien pan, który twierdził, że toczymy wojnę z telewizją kablową, z którą mamy podpisaną umowę, a to jest kompletna bzdura. Nie daliśmy się zwieść, więc nie zdążył nam nawet niczego zaproponować - mówi pani Alicja Bartniak, mieszkanka Łęczycy.

Zdezorientowani przez takie sytuacje mieszkańcy bardzo często dzwonią właśnie do kablówek, z którymi mają podpisaną umowę. - Mieszkańcy pytają się, czy ludzie, którzy proponują im umowy czy sprzęt, są od nas. Na bieżąco informujemy o zmianach i przestrzegamy przed oszustami. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości, może do nas zadzwonić i dopytać o szczegóły przełączenia telewizji - mówi Antoni Brygier, prezes telewizji kablowej Boruta w Łęczycy.

W akcję ostrzegawczą przed domokrążcami włączyli się łęczyccy samorządowcy i policja. Zachowanie wzmożonej uwagi zalecają mieszkańcom także kutnowscy funkcjonariusze, którzy od kilku dni również informują o sposobach, w jaki najczęściej naciągani są klienci. Tutaj procentuje doświadczenie mundurowych z zachodnich części kraju, gdzie sygnał analogowy telewizji naziemnej wyłączono już wcześniej.
- Zalecamy, by wszelki sprzęt, który ma umożliwić odbieranie sygnału cyfrowego telewizji kupować w sprawdzonych sklepach - radzi Paweł Witczak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. - Uczulamy przede wszystkim osoby starsze, by zachowały czujność.

Nadal wielu mieszkańców nie do końca wie, na czym zmiana sygnału będzie polegała i jak przystosować do tego swoje odbiorniki. Tradycyjne analogowe telewizory nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych, konieczne będzie zatem dokupienie zewnętrznego dekodera. Ceny tunerów zaczynają się w granicach 80 - 90 zł. Drugim rozwiązaniem, co prawda droższym, jest wymiana telewizora z analogowego na cyfrowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto