Dąbrowice w powiecie kutnowskim chcą być miastem. Ruszyły konsultacje społeczne

Joanna Elwertowska-Janik
Joanna Elwertowska-Janik
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej
Udostępnij:
Dąbrowice w powiecie kutnowskim chcą odnowienia praw miejskich. Utraciły je z mocy ukazu cesarza Aleksandra II z 1 czerwca 1869. Dziś ruszyły konsultacje społeczne, które mają wyjaśnić, czy mieszkańcy chcą zmiany statusu wsi.

Pierwsze źródłowe wzmianki o Dąbrowicach jako mieście pochodzą z XV wieku z 1455 roku, a sama osada miała istnieć już w wieku XVIII. W Dąbrowicach obecnie mieszka 670 osób, zaś gminę zamieszkuje niespełna 2 tys. osób, co czyni ją najmniejszą gminą województwa łódzkiego.

Temat odnowy praw miejskich poruszany był już na spotkaniach sołeckich

Rada Gminy podjęła w grudniu decyzję o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości Dąbrowice statusu miasta. Konsultacje mają być prowadzone przez miesiąc od 20 stycznia.

- Ta inicjatywa powstała ze względu właśnie na mieszkańców, którzy podkreślają wartość historyczną: że Dąbrowice miały prawa miejskie za udział w powstaniu styczniowym, utraciły te prawa miejskie, więc to byłby też taki hołd oddany tym mieszkańcom i tym ludziom, którzy polegli w powstaniu styczniowym, przez co miasto utraciło swój status - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Łódź Dorota Dąbrowska, wójt gminy Dąbrowice.

Będąc w Dąbrowicach warto obejrzeć takie miejsca jak zabytkowy, drewniany dom z XIX w., neogotycki kościół parafialny pw. św. Wojciecha i Stanisława wzniesiony w 1813 roku, na miejscu poprzedniego, znacznie starszego oraz neorenesansowy ratusz z 1. poł. XIX w., który był drugim takim obiektem w regionie zaraz po Kutnie

- Rada Gminy w grudniu podjęła uchwałę, która wszczyna procedurę starania się o odzyskanie praw miejskich. Podjęto decyzję o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami, czy chcą tak naprawdę odzyskania praw miejskich. Przez miesiąc będziemy starali się dotrzeć do każdego pełnoletniego mieszkańca gminy, który będzie mógł się wypowiedzieć, czy chciałby odzyskania praw miejskich. Jeśli mieszkańcy będą tego chcieli, będziemy dalej procedować, będzie gromadzona dalsza dokumentacja. Teraz zbieramy materiały historyczne, wycinki z gazet, książki, zbieramy informacje z Muzeum Ziemi Łęczyckiej, następnie złożymy je do Rady Ministrów przez wojewodę łódzkiego - wyjaśnia Monika Karpierz, sekretarz gminy Dąbrowice.

Władze Dąbrowic zamierzają złożyć odpowiedni wniosek o odnowienie praw miejskich w marcu. Jeżeli zostanie on pozytywnie rozpatrzony i uda się przejść wszystkie formalności, to Dąbrowice zostałby miastem już 1 stycznia 2023 roku.

Byłoby to obok Kutna, Żychlina i Krośniewic czwarte miasto w powiecie kutnowskim

- Na pewno byłyby większe możliwości uzyskiwania dotacji dostępnych dla małych miasteczek. Może przyciągnęlibyśmy więcej chętnych do zamieszkania w naszej miejscowości - komentuje Monika Karpierz.

W ubiegłym roku w naszym regionie prawa miejskie odzyskał Piątek w powiecie łęczyckim, a wraz z nastaniem 2022 roku miastami stały się również Lutomiersk (powiat pabianicki) oraz Bolimów (powiat skierniewicki).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie