Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czwórka uczniów z kutnowskich szkół weźmie udział w dziewiętnastej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Maciej Aksman
Julia Ostrowska i Cezary Wojciechowski z Gimnazjum nr 1 oraz Hubert Smoliński wraz Justyną Ciniarską, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J. H. Dąbrowskiego - to czwórka, która będzie reprezentować Kutno na rozpoczynającej się już pierwszego czerwca dziewiętnastej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w gmachu Parlamentu RP przy ulicy Wiejskiej w Warszawie.

Tegorocznym tematem przewodnim sesji jest "Lokalny ekorozwój". Aby zasiąść w sejmowych ławach, uczestnicy projektu mieli za zadanie zorganizować w swoich szkołach debaty poświęcone aktywności i możliwości działania młodzieży w zakresie lokalnego ekorozwoju. Później na podstawie ocen dwuosobowych zespołów, organizatorzy wyłonili czterystu sześćdziesięciu młodzieżowych posłanek i posłów, którzy na plenarnym posiedzeniu będą rozmawiać o roli młodzieży i jej wpływie na lokalny ekorozwój. Wcześniej pięćdziesięciu dwóch z nich na spotkaniu komisji problemowej opracuje podstawę do dyskusji, czyli projekt uchwały. Dzień wcześniej posłowie i posłanki będą mogli konsultować projekt uchwały w internecie oraz wezmą również udział w seminariach.

Julia Ostrowska, posłanka z Gimnazjum nr 1 w Kutnie, nie kryje zadowolenia z sukcesu. Wieść o zakwalifikowaniu się na posiedzenie Sejmu zastała ją na spacerze.

- Akurat jeździłam na rolkach, gdy jedna z moich koleżanek powiedziała, że weźmiemy udział w posiedzeniu - mówi Ostrowska. - W pierwszej chwili nie mogłam w to uwierzyć - dodaje uczennica.

Debata przygotowana przez drużynę z Gimnazjum nr 1 przebiegała pod hasłem "Ekologia = Ekonomia". Podczas dyskusji z przedstawicielami lokalnych samorządowców uczniowie zastanawiali się, w jaki sposób pogodzić rozwój gospodarczy z ekologią. Uczniowie zaproponowali konkretne rozwiązania.

- Zwracaliśmy uwagę na nowoczesne i ekologiczne piece centralnego ogrzewania ECAT, możliwość budowania elektrowni wiatrowych i zasilania zakładów przemysłowych przy ich pomocy, energooszczędne techniki budowy domów czy autobusy miejskie, których paliwem byłby biogaz - wylicza Julia Ostrowska. - To są rozwiązania przyszłości i zalety korzystania z nich w pełni docenią i szerzej wykorzystają przyszłe pokolenia.

Nad tym, jak zachęcić społeczność lokalną do korzystania z zielonego transportu zastanawiali się z kolei pod koniec marca uczniowie "Dąbrowszczaka". Hubert Smoliński i Justyna Ciniarska w centrum swojej prezentacji postawili pytanie, w jaki sposób można rozpropagować idee zrównoważonego transportu wśród mieszkańców Kutna. Dzięki swoim wysiłkom, czwórka kutnowskich uczniów na jeden dzień znajdzie się w samym centrum wielkiej polityki.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto