Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czternasta emerytura 2021. Kto i ile otrzyma? Co trzeba zrobić? Minister rodziny i polityki społecznej odpowiada

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
14 emerytura dla seniorów
14 emerytura dla seniorów 123rf
"Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, aby otrzymać czternastą emeryturę. Próg dochodowy wynosi 2,9 tys zł" - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jednocześnie dodała, że ze świadczenia skorzysta 9,1 mln emerytów i rencistów, którzy otrzymają po 1250,88 zł brutto.

- Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla ponad 9,1 mln emerytów i rencistów- mówiła w środę rano w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej i dodała, że seniorzy nie muszą wykonywać żadnych ruchów, aby ją otrzymać.

14. emerytura. Próg dochodowy

Jednocześnie przyznała, że "czternasta emerytura to jednorazowe świadczenie, które jest uzależnione od wysokości dochodu danego emeryta". - Zakładamy próg dochodowy 2,9 tys zł. Seniorzy nie muszą wykonywać żadnych ruchów, aby ją otrzymać. Wyniesie ona 1250,88 zł brutto - poinformowała.

- Na konto, razem z terminem wpłaty emerytury, zostanie ona przekazana w czwartym kwartale - dodała Maląg.

14 emerytura. Złotówka za złotówkę

W przypadku przekroczenia progu dochodowego zostanie zastosowany mechanizm złotówka za złotówkę. Minister rodziny wyjaśniła, że jeśli pobierana emerytura wynosi 3 tys zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Zapytana o waloryzację rent i emerytur przyznała, że jest ona oparta o wskaźniki ekonomiczne. - Dbamy, aby nie były to groszowe wzrosty waloryzacyjne. Ostateczna waloryzacja zostanie ustalona w lutym, minimalny wzrost wyniesie 5 proc.- stwierdziła. - Jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 zł, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1,3 tys zł - zapowiedziała.

Dzień seniora

Minister Maląg z okazji Europejskiego Dnia Seniora złożyła najserdeczniejsze życzenia.

- Życzę wielu pogodnych dni, energii pozwalającej na spełnianie marzeń oraz zdrowia i radości na kolejne lata- życzyła. Przyznała, że to święto co piątego obywatela Unii. - Już w podpisanej przed 21 laty Karcie Praw Podstawowych – zbiorze fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich – wskazano, że „Unia uznaje i szanuje prawo osób w podeszłym wieku do godnego i niezależnego życia oraz do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym kraju”- podano w komunikacie.

- Zapewniam, że rząd przyjmując politykę senioralną za jeden z filarów polityki rodzinnej, dokłada wszelkich starań, aby je realizować- przyznała cytowana w komunikacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czternasta emerytura 2021. Kto i ile otrzyma? Co trzeba zrobić? Minister rodziny i polityki społecznej odpowiada - Portal i.pl

Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto