Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa może robić interesy w Kazachstanie ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Dzisiaj gościł w Częstochowie ambasador Kazachstanu w Polsce Yerik Utembajev. Spotkał się z prezydentem Częstochowy, Krzysztofem Matyjaszczykiem, a następnie w Ratuszu, z częstochowskimi przedsiębiorcami.

Ambasador zaproponował zorganizowanie częstochowskiej misji gospodarczej do Kazachstanu. Kazachowie są zainteresowani studiowaniem na częstochowskich uczelniach, penetrują częstochowski rynek.
Ambasador mówił, że zna Częstochowę, którą odwiedza przy okazji wyjazdów na grę w golfa, w podczęstochowskich Konopiskach.
Gość przypomniał historię Oziornoje w Kazachstanie, wioski zamieszkanej przez Polaków deportowanych tam przez władze radzieckie w 1936 r. z Ukrainy. Pierwszą zimę przeżyli dzięki pomocy miejscowej ludności. Polaków dziesiątkowały głód i choroby. Poprawa warunków nastąpiła w 1941 roku, gdy w pobliżu niespodziewanie pojawiło się jezioro obfitujące w ryby, co uchroniło wieś przed śmiercią głodową w czasie wojny.
Polacy bardzo chcieli wybudować kościół w darze za wysłuchane modlitwy. Ale dopiero po rozpadzie ZSRR w 1992 roku prymas Józef Glemp mógł poświęcić ściany budowanego
kościoła. W 1995 r., w uroczystość Najświętszej Maryi Królowej Pokoju, bp Jan Paweł Lenga powierzył Kazachstan Jej opiece.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia powstał Ołtarz Miłosierdzia Bożego „Gwiazda Kazachstanu”. Autorem „Gwiazdy Kazachstanu” jest Mariusz Drapikowski, gdański artysta jubiler, bursztynnik.
Jego dziełem jest też ostatnia sukienka Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, w którą wkomponowany jest fragment prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod
Smoleńskiem.Ołtarz „Gwiazda Kazachstanu” jest drugą po „Tryptyku Jerozolimskim”, z planowanych Dwunastu Gwiazd, czyli ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu, przed którymi ma płynąć modlitwa w intencji pokoju. „Gwiazda Kazachstanu” i „Tryptyk Jerozolimski” powstały z inicjatywy Stowarzyszenia „Communita Regina della Pace”. W centrum ołtarza umieszczono relikwie bł. Jana Pawła II i św. Faustyny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto