Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepło od pracodawcy

Milena KOCHANOWSKA
Przepisy chronią nas przed marznięciem w pracy, więc każdy przypadek ich łamania możemy zgłaszać w oddziale Państwowej Inspekcji Pracy. Na najbliższy tydzień meteorolodzy nie zapowiadają co prawda siarczystych ...

Przepisy chronią nas przed marznięciem w pracy, więc każdy przypadek ich łamania możemy zgłaszać w oddziale Państwowej Inspekcji Pracy.

Na najbliższy tydzień meteorolodzy nie zapowiadają co prawda siarczystych mrozów, ale przed nami jeszcze cały luty, w którym znaczne ochłodzenie jest całkiem prawdopodobne. A może mieć ono także wpływ na naszą pracę.
Wielu Czytelników dzwoniło ostatnio z pytaniami o to, jaka temperatura powinna być w pomieszczeniach, w których pracujemy. Na niskie temperatury w miejscu pracy skarżyli się pracownicy jednego z marketów oraz kilku innych - według relacji zatrudnionych - wyraźnie ,,niedogrzanych’’ firm.

Rodzaj pracy

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy określają, jaka musi być minimalna temperatura w pomieszczeniach - zależy ona jednak od rodzaju wykonywanej pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania. Generalnie, temperatura nie powinna spadać poniżej 14 st. Celsjusza - chyba że na jeszcze niższą pozwalają względy technologiczne. Jednak wszędzie tam, gdzie wykonuje się lekką pracę fizyczną lub biurową, temperatura nie powinna być niższa niż 18 st. C.
Przepisy nie definiują dokładnie, co kryje się pod określeniem ,,lekka’’ czy ,,ciężka’’ praca fizyczna - wyszczególniają jedynie jako odrębną: pracę biurową. Można jednak uznać, że pracownik, który zatrudniony jest na zapleczu marketu czy sklepu np. przy rozładunku towarów nie wykonuje raczej lekkiej pracy fizycznej, w przeciwieństwie do sprzedawcy przy stoisku czy ekspedientki pomagającej nam w wyborze garderoby.

Jakie kary?

Zgodnie z przepisami bhp, pracodawcy muszą zapewnić nam w miejscach pracy odpowiednią temperaturę - i nie powinno nas interesować, czy postarają się o dodatkowe grzejniki, czy też zwolnią nas do domów itp. Co jednak, jeśli tego nie zrobią?
Kodeks pracy (art. 283) mówi wyraźnie, że za niestosowanie się do tych przepisów grozi kara grzywny, ale... Kiedy i jak karać? Czy można ukarać grzywną pracodawcę jeśli temperatura w biurach jego podwładnych wynosi, w czasie mrozów - zamiast wymaganych 18 - 17 stopni C? Czy powinno się go karać na równi z tym, który notorycznie wyziębia pracowników, byle tylko ograniczyć koszty? - Temu pierwszemu można, na przykład, wydać nakaz o zapewnieniu pracownikom odpowiedniej temperatury - mówi inspektor PIP - jeśli go nie wykona, wtedy ukarać go za jego zlekceważenie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto