Budowa A1 w Łódzkiem. Jak postępują prace w okolicach Radomska? Najnowsze ZDJĘCIA z budowy

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Budowa A1 w Łódzkiem. Jak postępują prace w okolicach Radomska? Najnowsze ZDJĘCIA z budowy fot. Materiały GDDKiA
Tak postępują prace przy budowie autostrady A1 w okolicach Radomska. Zobacz najnowsze zdjęcia z placu budowy na odcinkach Radomsko-granica woj. śląskiego, Radomsko-Kamieńsk oraz Kamieńsk-Piotrków.

Jak postępują prace przy budowie autostrady A1 w okolicach Radomska? Oto najnowsze zdjęcia z placu budowy. Prezentujemy z fotografie z lotu ptaka oraz z poziomu ziemi wykonane w ostatnich dniach na wszystkich 3 odcinkach A1 w powiecie radomszczańskich (kolejno od granicy z woj. śląskim do powiatu piotrkowskiego).

Zmiany w organizacji ruchu na A1

GDDKiA właśnie rozpoczęła wprowadzanie kolejnych zmian w organizacji ruchu na placu budowy autostrady A1. Na początek udostępniono 6 kilometrów nowej jezdni od okolic węzła Mykanów do początku obwodnicy Częstochowy. W poniedziałek oddane kierowcom zostanie dodatkowe 6 kilometrów w okolicy Radomska wraz z węzłem. Również w poniedziałek zakończone zostanie wprowadzanie zmian w organizacji ruchu umożliwiających poruszanie się pojazdów dwoma pasami w obu kierunkach na odcinku od Kamieńska do Radomska.

Przypomnijmy, pierwsze betonowe odcinki nowej jezdni przyszłej A1 udostępniono kierowcom pod koniec sierpnia. Najpierw pięć kilometrów od węzła Radomsko do mostu na Warcie, potem ponad 10 km od Tuszyna do Piotrowa. We wrześniu kolejne, krótsze fragmenty, a pod koniec października nowa betonowa jezdnia połączyła województwa łódzkie i śląskie.

Budowa A1. Oddanie do użytku węzła Radomsko

14 grudnia na A1 planowania jest kolejna zmiana organizacji ruchu. Tym razem na odcinku Kamieńsk - Radomsko i będzie dotyczyć dwóch miejsc: około sześciokilometrowego odcinka wschodniej jezdni od Kamieńska w kierunku Katowic oraz węzła Radomsko, gdzie kierowcy będą mieć do dyspozycji obie jezdnie i wszystkie łącznice węzła.

Będzie to pierwszy węzeł na przebudowywanym odcinku A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową, z którego skorzystają kierowcy, zyskując łatwiejszy dojazd do DK42.

Wraz z przełożeniem ruchu na niemal całym ponad 16-kilometrowym odcinku przyszłej A1 od Kamieńska do Radomska, kierowcy zyskają możliwość jazdy dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Do ruchu oddany zostanie również wiadukt w ciągu obecnej DK42 nad budową A1, co umożliwi zlikwidowanie tymczasowego ronda oraz połączenie wschodniej jezdni przyszłej autostrady na granicy z odcinkiem Radomsko - granica województw łódzkiego i śląskiego. Wykonawca deklaruje wykonanie tych prac w ciągu najbliższych dni tak, by do 24 grudnia zlikwidować ostatnią czasową przewiązkę.

Dłuższe odcinki z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach

To umożliwi również wprowadzenie układu 2+2 na odcinku od Radomska do granicy województw łódzkiego i śląskiego. Tym samym kierowcy 24 grudnia będą mieli do dyspozycji w jednym ciągu ponad 40 km nowej jezdni przyszłej A1 od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, na której będą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Taka sama organizacja ruchu obowiązuje od końca listopada już na ok. 12 z blisko 16 km odcinka od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego. Wykonawca tego odcinka zapowiada wprowadzenie dwóch bardzo istotnych zmian w organizacji ruchu. W styczniu przyszłego roku, na węźle Piotrków Trybunalski Zachód, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie wiaduktu w ciągu łącznicy zjazdowej z S8 na A1, zlikwidowane zostanie małe rondo, co poprawi płynność ruchu. Natomiast w marcu zniknie megarondo na węźle Piotrków Trybunalski Południe, najpoważniejszy spowalniacz ruchu na budowie A1. Wtedy kierowcy będą mieć do dyspozycji co najmniej ponad 56 km nowej jezdni, z blisko 81 km docelowej autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową.

Niestety warunki pogodowe uniemożliwiły przełożenie ruchu na ponad 24-kilometrowym odcinku nowej jezdni pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem, na realizację którego umowę podpisano w kwietniu 2019 roku. Wykonawca ułożył już ponad siedem kilometrów betonowej jezdni i przygotował kolejne ok. dziewięć kilometrów betonowej podbudowy.

Do dokończenia pozostałego fragmentu oraz ułożenia nawierzchni bitumicznej na obiektach inżynierskich w ciągu trasy głównej zabrakło niewiele. Niezbędne są dobre warunki pogodowe z temperaturami powyżej 5 stopni Celsjusza (przez całą dobę). Jeśli pogoda na to powoli, to zgodnie z technologią takie prace będą prowadzone w okresie zimowym.

Na przełomie roku wykonawca planuje udostępnić do ruchu pierwsze cztery kilometry nowej jezdni od Piotrkowa Trybunalskiego w kierunku Katowic (jeszcze tylko z ruchem na dwóch pasach w przeciwnych kierunkach) i w przyszłym roku kolejne fragmenty odcinka po ukończeniu wszystkich prac wykończeniowych. Tak jak na pozostałych czterech odcinkach kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

DK1 przechodzi do przeszłości

Prace przy przebudowie drogi krajowej nr 1 prowadzone są pod ruchem, a kierowcy korzystali ze starej, wąskiej jezdni, na której mieli do dyspozycji na przemian dwa pasy ruchu i jeden przeciwny. Przełożenie ruchu na nową jezdnię przyszłej autostrady nie tylko ułatwi jazdę. Umożliwi wykonawcom robót rozbiórkę ostatnich fragmentów starej jezdni DK1. Prowadzone będą roboty ziemne, jak również prace konstrukcyjne przy obiektach inżynierskich.

Przebudowa ostatniego odcinka, od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska, zakończy się w 2022 roku i wtedy też samochodem osobowym z Gdańska do granicy z Czechami przejedziemy w autostradowym tempie w niespełna cztery i pół godziny z przerwą na odpoczynek na MOP.

Sprowadzamy coraz więcej używanych aut. Golf nie jest liderem

Wideo

Materiał oryginalny: Budowa A1 w Łódzkiem. Jak postępują prace w okolicach Radomska? Najnowsze ZDJĘCIA z budowy - Radomsko Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie