Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bociany czarne z lasów w Łódzkiem w drodze do Afryki. Gdzie już dotarły? Oznakowane ptaki wybrały różne trasy przelotów. Tempo też ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
materiały Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi
Łódzcy naukowcy i leśnicy monitorują trasy przelotów bocianów czarnych zamieszkujących lasy naszego regionu, które wyruszyły już na południe. Gdzie już dotarły w drodze do Afryki? Jest jedno spore zaskoczenie.

Jak informowała wcześniej Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, w 2021 roku wyposażono w lokalizatory, tzw. logery prawie 20 piskląt bociana czarnego zamieszkujących Lasy Państwowe podległe RDLP w Łodzi. Dzięki tej akcji można precyzyjnie śledzić jakimi trasami wiedzie ich wędrówka na południe, gdzie przetrwają zimę.

- Florek nadal zbiera siły między Buskiem-Zdrój a Wisłą. Frezja przemieszcza się na niewielkie odległości w Rumunii nad Dunajem. Z 18 młodych bocianów z założonymi w 2021 roku logerami 15 jest w drodze do Afryki. W Azji Mniejszej są już trzy nasze bociany. Najdalej - nad Zatoką Iskander w Turcji - jest już ptak z Nadleśnictwo Kolumna. Tuż za nim - w środkowej Turcji - są bociany z Nadleśnictwa Złoczew i Nadleśnictwa Piotrków. W Turcji, ale jeszcze w części europejskiej, jest jeszcze bocian z Nadleśnictwa Kutno – precyzyjnie wylicza Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Pozostałe ptaki – jak informuje dalej - są jeszcze porozrzucane w różnych miejscach Rumunii (2), Węgier (2), Ukrainy (3), Niemiec (1), Czech (1), Słowacji (1) i Polski (1). - Wszystkie młode bociany czarne, z wyjątkiem jednego, wybrały do Afryki szlak wschodni - przez Turcję. Jeden bocian jeszcze się nie zdecydował - nadal żeruje w Niemczech na stawach niedaleko Norymbergi. Najprawdopodobniej poleci do Afryki szlakiem zachodnim.

Jest też jedna niespodzianka. - Nieoczekiwanie jeden z ptaków z Nadleśnictwa Złoczew z roku 2020 żeruje daleko na wschodzie Europy - między Donem a Wołgą, poniżej Wołgogradu. Od macierzystego gniazda w Nadleśnictwie Złoczew dzieli go już 1.900 km. Teraz najkrótsza dla tego bociana droga do Afryki prowadzi przez Gruzję, ale tam na drodze stoi potężny Kaukaz. Zapewne już niedługo zobaczymy jaką trasę wybierze – z zaciekawieniem mówi Piotr Zieliński.

O akcji znakowania piskląt bociana czarnego z łódzkiego pisaliśmy na początku sierpnia.
Kliknij w link poniżej.

19 piskląt bociana czarnego z... GPS-ami. Akcja leśników i n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto