Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatnie odbierają elektrośmieci... Firmy zarabiają na zużytym sprzęcie RTV i AGD

Dorota Grąbczewska
Dorota Grąbczewska
Coraz mniej starych telewizorów, komputerów, suszarek i innych elektrośmieci można znaleźć w pojemnikach na odpady. To dowód na to, że akcja darmowego zbierania zużytego sprzętu RTV i AGD, prowadzona w Kutnie i Łęczycy, przynosi efekty.

W Kutnie zbiórka elektrośmieci w wyznaczonych punktach trwa od połowy 2007 roku, w Łęczycy od stycznia 2010 roku. W tym czasie zebrano około 300 ton tych odpadów.

- Początkowo raz w miesiącu ustawialiśmy specjalny kontener przed urzędem miasta - mówi Marcin Podliński, kierownik Zakładu Oczyszczania Miasta w Łęczycy. - Teraz ludzie mogą przywozić elektrośmieci każdego dnia, w godzinach pracy, do siedziby Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Taka forma odpowiada mieszkańcom, którzy już się przyzwyczaili, że u nas mogą zostawić zużyty sprzęt elektryczny.

W pierwszym roku akcji w Łęczycy zebrano 1,7 tony, a w tym roku już prawie 2,5 tony tego typu śmieci.

W Kutnie zbiórką zużytego sprzętu zajmuje się Eko-Serwis. W pierwszym roku akcji zebrano z miasta i gmin należących do Związku Gmin Regionu Kutnowskiego 13 ton odpadów, w 2008 już 74 tony, a rekordową ilość elektrośmieci zebrano w 2009 roku - 104 tony. Rok temu było to ich już mniej - 79 ton.

Stare telewizory, odkurzacze, klawiatury, komputery, radia itp. można zawieźć bezpośrednio do siedziby firmy. Obsługa pomaga nawet wyładować sprzęt. Poza tym na każdym kutnowskim osiedlu wystawiane są we wtorki specjalne kontenery. Terminy i miejsca odbioru sprzętu elektronicznego w Kutnie są stałe. Na osiedlu Dybów pojemnik jest ustawiany na ulicy Wiosennej w pierwszy wtorek miesiąca. Na osiedlu Grunwald, przy ulicy Grunwaldzkiej 8 w drugi wtorek miesiąca. Na osiedlu Tarnowskiego elektrośmieci można wyrzucać w trzeci wtorek miesiąca, a z centrum miasta (pojemnik na ul. Śniadeckich) - w czwarty wtorek miesiąca. Zbiórka trwa w godzinach od 13 do 17.

- Przybywa firm, które zajmują się zbiórką elektrośmieci. Więcej jest też firm zajmujących się demontażem zużytego sprzętu i odzyskiwaniem różnych elementów - mówi Wiesława Sawlewicz, prokurent Eko-Serwisu w Kutnie. - My dostarczamy duże ilości starego sprzętu, dostajemy więc zapłatę za ich zbiórkę. To coraz bardziej dochodowa branża.

W Łęczycy na razie sprzęt jest odbierany za darmo. W Leśmierzu powstała firma, zajmująca się demontażem elektrozłomu i z nią miasto chce współpracować.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto