Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Liswarcie znów ścieki - alarmują mieszkańcy [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
Kajakarz, który na początku marca płynął po Liswarcie w okolicach Rębielic Szlacheckich, zaalarmował służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o zanieczyszczeniu rzeki.

Płynąca przez powiat lubliniecki i kłobucki Liswarta jest atrakcją turystyczną regionu. Szczególnie wiosną i latem można tam spotkać wielu kajakarzy i amatorów wypoczynku na łonie natury. Turyści po raz kolejny zauważyli niepokojące zmiany w rzece, ich zdaniem jest ona systematycznie zatruwana.

- Cuchnące ścieki nadal odprowadzane są do rzeki, a typowy dla zanieczyszczonych wód galaretowaty nalot
bakteryjny świadczy, że jest to proceder długotrwały i zdecydowanie ma charakter stały. Na miejsce skażenia natknęliśmy się w trakcie kajakowego spływu rzeką w zeszłym roku, a ostatnia wizyta miała miejsce
w dniu 7 marca bieżącego roku - pisze mieszkaniec powiatu kłobuckiego.

Pan Piotr (dane do wiadomości redakcji) zauważa, że Liswarta to nasz wspólny skarb i powinniśmy ją chronić.
- Sprawą zapewne zainteresują się również właściciele działek rekreacyjnych jak i ośrodków wypoczynkowych, którzy nad Liswartą inwestują, lub szukają kontaktu z czystą przyrodą. W sytuacji stałego niszczenia rzeki zasadnym może wydawać się sądowne dochodzenie od "truciciela" rekompensaty - alarmuje kajakarz.

Pracownik częstochowskiej delegatury WIOŚ zapewnił, że każde sygnały o zanieczyszczeniu są dokładnie sprawdzane, jednak najpierw trzeba ustalić skąd pochodzi wyciek. Po dalsze informacje pracownik odesłał do rzecznika WIOŚ w Katowicach. Czekamy na odpowiedź.

Niepokojąca substancja w Liswarcie

O podobnym "skażeniu" Liswarty, tylko na granicy gmin Krzepice i Lipie, pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy inspektorzy częstochowskiej delegatury WIOŚ w Katowicach tego samego dnia, w którym otrzymali zgłoszenie przeprowadzili oględziny oraz pobrali do badań próbki cieczy z wykopu, znajdującego się pomiędzy ogrodzeniem Fermy Tuczu Trzody Chlewnej w Krzepicach a rzeką Liswartą. W czasie oględzin zostały także pobrane do badań próbki wody z rzeki Liswarty w punktach zlokalizowanych powyżej jazu oraz 40 m poniżej niego - badanie to miało na celu określenie ewentualnego wpływu zawartości rury na środowisko wodne.

Wtedy jednak wyniki badań cieczy pobranej z wykopu wskazały na brak przekroczenia dopuszczalnych wskaźników zanieczyszczeń w odniesieniu do obowiązujących przepisów w tym zakresie. Wyjątkiem był parametr BZT5, który przekroczył normę. Przekroczenie to mogło mieć jednak związek z naturalnymi właściwościami gleby w wykopie: dużym udziałem substancji organicznej oraz charakterem gleby (jest ona gliniasta, co może powodować wzrost omawianego parametru).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto