MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwarty w "Orlim Stawie" w Prażuchach Nowych. Zobaczcie co dzieje się z naszymi odpadami? ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” zaprosił na Dzień Otwarty. Goście mogli zwiedzić obiekty, poznać metody zagospodarowania odpadów i dowiedzieć się dlaczego segregacja śmieci jest taka ważna.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” zaprosił na Dzień Otwarty. Goście mogli zwiedzić obiekty, poznać metody zagospodarowania odpadów i dowiedzieć się dlaczego segregacja śmieci jest taka ważna. Ewelina Samulak-Andrzejczak
Gdzie trafiają nasze odpady i co się z nimi później dzieje? Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” zaprosił na Dzień Otwarty. Goście mogli zwiedzić obiekty, poznać metody zagospodarowania odpadów i dowiedzieć się dlaczego segregacja śmieci jest taka ważna.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” w Prażuchach Nowych zajmuje około 20 hektarów. Z czego znaczną część zajmują kwatery składowiska. Jedna z nich jest już zamknięta, odgazowana i zrekultywowana. Druga jest w eksploatacji. Natomiast sam zakład jako technologia przetwarzania zajmuje około 8-10 hektarów.

„Orli Staw” obsługuje 350 tys. mieszkańców naszego regionu

ZUOK w Prażuchach Nowych obsługuje prawie 350 tys. mieszkańców z terenu 24 gmin – w tym m.in.: Kalisz, Sieradz i Turek. Rocznie do „Orlego Stawu” trafia 120 tys. ton odpadów, czyli dziennie od 400 do nawet 700 ton dziennie.

- Chciałbym zburzyć mit, że to wszystko co do nas trafia razem zsypujemy i niepotrzebne jest sortowanie. Jest ono bardzo potrzebne! Odpady dzielimy na żółty worek, czyli tworzywa sztuczne i metale plus opakowania wielomateriałowe, czyli kartoniki po napojach różnego rodzaju. Kolejne strumienie to papier, szkło i odpady zmieszane. A bardzo ważny strumień to obecnie bioodpady, czyli odpady biologiczne pochodzące z kuchni i ogrodu, z których produkujemy biogaz, a z biogazu energię elektryczną i energię cieplną, którą zużywamy w większości na własne potrzeby, a nadwyżki sprzedajemy do sieci jako energię elektryczną, bo energii cieplnej nie mamy możliwości sprzedawania, ale ją w większości wykorzystujemy na własne potrzeby technologiczne – wyjaśnia Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu w ZUOK „Orli Staw”.

Czytaj także:

Jak nam idzie segregacja odpadów w naszych domach? Na szczęście całkiem nieźle!

- Zrobiliśmy ogromny postęp. 20 lat temu byliśmy w ogonie Europy. W tej chwili mamy jeszcze sporo do zrobienia, ale już nie wstydzimy się przed Zachodem. Oni mają dłuższą tradycję, ale my zrobiliśmy ogromny skokowy postęp. To co obserwuje na bieżąco to odpady zmieszane, czyli resztkowe są zupełnie inne. Kiedyś było tam pełno surowców wtórnych. W tej chwili jest ich znacznie mniej. Natomiast zdecydowanie przybyło tych selektywnie zbieranych – podkreśla Piotr Szewczyk.

Dzień Otwarty w „Orlim Stawie"

W sobotę 11 maja z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej odobył się Dzień Otwarty

Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw". W programie oprócz elementów edukacyjnych nie brakowało atrakcji szczególnie dla dzieci i młodzieży takich jak dmuchane zamki, malowanie buziek, konkursy z nagrodami, efektowne eksperymenty, pokazy naukowe, spotkanie z Łosiem Czystosiem i wystawa sprzętu transportowego. W tym dniu można było oddać zużyty, ale kompletny sprzęt elektryczny i elektroniczny, a w zamian otrzymać drobny upominek.

ZOBACZ TAKŻE:

Filharmonia Kaliska zaprosiła na Galę Operową

Filharmonia Kaliska zaprosiła w piątkowy wieczór na Galę Operową

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto