Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duże uroczystości w Dąbrowicach! Świętowano odzyskanie praw miejskich i dziękowano za plony

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Tak świętowano w Dąbrowicach
Tak świętowano w Dąbrowicach Powiat Kutnowski
W minioną sobotę w mieście Dąbrowice miały miejsce aż trzy duże wydarzenia jednocześnie! Świętowano odzyskanie po 153 latach praw miejskich przez Dąbrowice, dziękowano za plony oraz bawiono się na pikniku pn.: „Bezpieczny i Ekologiczny Powrót do Szkoły”.

Wielkie świętowanie w Dąbrowicach!

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą polową. Zaraz potem, przybyłych na dożynki gości poczęstowano chlebem z tegorocznych zbiorów ziaren z dąbrowickich pól.
Następnie głos zabrali: Dorota Dąbrowska - burmistrz miasta i gminy Dąbrowice, Daniel Kowalik - starosta kutnowski, Przemysław Błaszczyk - senator RP, Tadeusz Woźniak - poseł na Sejm RP, Marek Matuszewski - poseł na Sejm RP, Zbigniew Linkowski - wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, a także Robert Baryła - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

Krótki zarys historyczny Dąbrowic został przedstawiony przez Janusza Pawlaka, doktora nauk humanistycznych.

- Historia Dąbrowic zaczyna się od tych samych słów. Dobrawka przybyła do Mieszka. Od tych samych słów zaczyna się również historia i w legendach Dąbrowic. Dąbrówka to córka czeskiego księcia Bolesława Srogiego, która w 965 roku została wydana za księcia polskiego Mieszka. Według legendy, która jest znana bardzo dobrze, w Dąbrowicach pojawiła się idąc drogą południową, przez Bramę Morawską, przez Kraków, pobliską Łęczycę. Znalazła się w okolicy obecnych Dąbrowic. Tutaj, według legendy zaniemogła i poproszono znachorkę, żeby wyleczyła księżnę czeską. Warto dodać, że Dąbrowice to jedyne miasto królewskie w powiecie kutnowskim. Od XII do XIV wieku należało do arcybiskupa gnieźnieńskiego. W okolicy Dąbrowic jest wiele znamienitych ośrodków. Tu niedaleko urodził się Kazimierz Wielki. To Kazimierz Wielki w 1347 roku wykupił Dąbrowice wraz z przyległymi terenami od arcybiskupa gnieźnieńskiego i od tego momentu dobra Dąbrowickie stały się dobrami królewskimi. Niecałe sto lat później, między latami 1425 a 1429 Dąbrowice po raz pierwszy uzyskały prawa miejskie. Sto lat później, w połowie XVI wieku, prawa miejskie zostały odnowione. Podobnie jak cała Polska, Dąbrowice z okolicami w XVII wieku uległy wielkim zniszczeniom z powodu potopu szwedzkiego. W wieku XIX dąbrowiccy mieszkańcy uczestniczyli w Powstaniu Styczniowym i właśnie wtedy, jako wyraz represji, Dąbrowice i inne ośrodki miejskie w powiecie kutnowskim utraciły swoje prawa miejskie. Tak jak już wspomniano, po ponad półtora wieku Dąbrowicom odnowiono prawa m W 2023r. trzeci raz z rzędu dzięki staraniom wielu tych osób, o których mówiono i niezwykłej determinacji Pani Burmistrz Doroty Dąbrowskiej, Dąbrowice odzyskały prawa miejskie.
Niezmiernie cieszę się z tego, że na powrót Dąbrowice cieszą się prawami miejskimi – mówi Janusz Pawlak, doktor nauk humanistycznych.

- To była niezwykle podniosła uroczystość, dziękujemy wszystkim za udział. Cieszę się, że wspólnie mogliśmy podziękować rolnikom za trud pracy na roli, a także świętować odzyskanie praw miejskich przez Dąbrowice i edukować dzieci w temacie bezpieczeństwa i ekologii w związku ze zbliżającym się powrotem do szkoły - dodał Daniel Kowalik, starosta kutnowski.

Przemysław Błaszczyk, Senator RP w imieniu Mateusza Morawieckiego, Premiera RP przekazał Dorocie Dąbrowskiej, burmistrz miasta i gminy Dąbrowice symboliczny klucz do miasta.

- Kilka miesięcy temu, Dąbrowice rozpoczęły swoje funkcjonowanie jako miasto, jednak władze miasta zdecydowały, że to właśnie dziś, podczas Dożynek Gminnych połączonych z Piknikiem ,,Bezpieczny i Ekologiczny Powrót do Szkoły” będą hucznie obchodzić to wydarzenie. Niezmiernie mnie cieszy powrót Dąbrowic na mapę miast naszego kraju po 153 latach nieobecności. To wydarzenie stanowi hołd dla mieszkańców i stanowi inspirację dla młodszych pokoleń, aby kontynuować historię miasta - mówił Przemysław Błaszczyk, senator RP.

- Jestem dumna że po 153 latach udało nam się odzyskać prawa miejskie. Z tej okazji przygotowaliśmy możliwość podróży w czasie, do epoki średniowiecznych rycerzy, co cieszyło się ogromnym Państwa zainteresowaniem. Ponadto dla wszystkich zgromadzonych, czekało mnóstwo innych atrakcji. Ogromnie się cieszę, że spędziliśmy ten dzień razem - dodała Dorota Dąbrowska, burmistrz miasta i gminy Dąbrowice.

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele zebrani w Dąbrowicach, dziś wspólnie celebrujemy tą potrójną okoliczność. Nawiązując w stronę pikniku "Bezpieczny i Ekologiczny Powrót do Szkoły", życzę serdecznie młodzieży Dąbrowickiej oraz wszystkim młodym ludziom pomyślnego powrotu do nauki. Dziś jednoczymy się także z okazji uroczystości odzyskania praw miejskich przez Dąbrowice oraz tradycyjnych corocznych dożynek. – mówił Tadeusz Woźniak – Poseł na Sejm RP

Na ręce burmistrz, przez Zbigniewa Linkowskiego, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego, został przekazany ręcznie wyrzeźbiony anioł.

- Pozwólcie, że pogratuluję pani burmistrz odzyskania praw Miejskich w imieniu pana Marszałka Grzegorza Schreibera. Przekażę w jego imieniu także tego anioła. To jest anioł, który został specjalnie dla Państwa zaprojektowany przez rzeźbiarza kutnowskiego. Został wyrzeźbiony tak, żeby chronił i prowadził waszą gminę, żebyście się nadal rozwijali – mówił Zbigniew Linkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Atrakcji nie brakowało!

Na mieszkańców czekało wiele atrakcji. Wśród nich znalazły się także te dla najmłodszych mieszkańców, między innymi: dmuchańce, konkursy, berlinkowóz firmy Animex, obóz rycerski, ścianka wspinaczkowa OSP Żychlin, fotobudka 360° czy potrawy przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich i ZS w Dąbrowicach.

- Obecni oczywiście byliśmy z naszym stoiskiem plenerowym, w którym czekały balony, gadżety Powiatowe, konkursy z wiedzy o bezpieczeństwie i ekologii, kolorowanki
i prezenty przygotowane przez firmę Florian, a także pyszne, zdrowe jabłka, plony naszych dąbrowickich sadów. Jestem pewien, że tak duża ilość atrakcji przysporzyła najmłodszym przedstawicielom naszego regionu wielu radości i uśmiechów - mówił Tomasz Walczewski, członek zarządu Powiatu Kutnowskiego.

Wszystkiemu towarzyszył mini turniej łuczniczy, w którym do wygrania było wiele ciekawych nagród.

Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się prezentacja dwóch opancerzonych wozów, jednego produkcji AMZ Kutno, przyprowadzonego przez detektywa Krzysztofa Rutkowskiego, który podczas pikniku poprowadził krótkie prelekcje dotyczące zasad bezpieczeństwa.

Nie obyło się również bez występów muzycznych: Denis Impulsywni, Skaner, Andreas oraz Allegro Dance. Tłumy gości zebrały się podczas występu Kabaretu Malina znanych w serwisie YouTube jako "Królowie Żyta"

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto