Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WYPADEK? KOLIZJA? CO ROBIĆ? - Zachowaj spokój

Beata SZOZDA
W przypadku wypadku, czy kolizji często trudno o zdrowy rozsądek i zachowanie zimnej krwi. Musimy jednak pamiętać o podstawowych sprawach i czynnościach. One wpłyną na dalszy przebieg wydarzeń.

W przypadku wypadku, czy kolizji często trudno o zdrowy rozsądek i zachowanie zimnej krwi. Musimy jednak pamiętać o podstawowych sprawach i czynnościach. One wpłyną na dalszy przebieg wydarzeń.

Jeżeli jesteśmy uczestnikiem wypadku z ofiarami w ludziach, wówczas w żadnym razie nie wolno nam ruszać pojazdu do czasu przybycia policji. Niezwłocznie należy udzielić pomocy poszkodowanym, zabezpieczyć miejsce zdarzenia i wezwać pomoc – wylicza Dariusz Fleischer z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Służby ratunkowe są zintegrowane, więc wystarczy powiadomić tylko jedną z nich. Pamiętajmy, że pierwsze
4 minuty ratują życie!
Nie mamy obowiązku informowania policji o zdarzeniu, jeżeli nie ma rannych i ofiar (kolizja). Jeżeli jednak istnieje podejrzenie, że sprawca był pod wpływem alkoholu lub innych środków, policję należy wezwać. Jazda po pijanemu jest przestępstwem!
Nie zawsze konieczna policja
– Jeżeli przydarzyła się nam kolizja – pierwszym zadaniem jest zapobiec powiększeniu rozmiarów szkody oraz zabezpieczyć miejsce zdarzenia. W tym celu należy usunąć pojazd na pobocze tak, żeby nie utrudniał ruchu – informuje D. Fleischer. I nie ma większego problemu, jeśli zdarzenie jest jasne, a sprawca przyznaje się do winy. Pamiętajmy tylko, aby sprawca potwierdził okoliczności zajścia w formie pisemnej w oświadczeniu obejmującym również niezbędne informacje konieczne do identyfikacji danych zawartej umowy ubezpieczenia.
Wątpliwe sytuacje
Jeśli jednak ustalenie winnego jest kwestią sporną, bez policji się nie obędzie. – Orzeczenie policji będzie także pomocne, jeśli mamy wątpliwości co do wiarygodności sprawcy – mówi Michał Witkowski z biura prasowego PZU. Tuż po kolizji może przyznać się do winy, ale potem zmieni zdanie tłumacząc się np. wstrząsem, szokiem itp.
Pamiętaj, aby nie dokonywać w uszkodzonym pojeździe żadnych zmian jeżeli nie są one uzasadnione koniecznością kontynuowania dalszej jazdy. Nie podejmuj się również naprawy bez uprzedniego przeprowadzenia oględzin pojazdu przez rzeczoznawcę.

Tuż po wypadku

Aby prawidłowo zabezpieczyć miejsce wypadku, włączmy światła awaryjne, ustawmy trójkąt odblaskowy. Policja zaleca użycie kamizelek odblaskowych (w niektórych krajach UE już obowiązkowe). Starajmy się również nie dopuścić do zatarcia śladów i postarać się o jak najmniejszą liczbę gapiów.

Oświadczenie

Ze stron internetowych ubezpieczycieli można pobrać gotowe druki tzw. ,,wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym’’. Jeśli jednak go nie mamy, możemy spisać na kartce. Konieczne musimy uwzględnić:
- datę i miejsce zdarzenia
- dane sprawcy i poszkodowanego łącznie z nr praw jazdy
- dane pojazdów
- nr polisy
- okoliczności
- straty
- świadków (jeśli są)

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto