Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważą się losy LO w Krośniewicach. W jakiej formule funkcjonować będzie placówka?

Łukasz Janikowski
Łukasz Janikowski
Krośniewiccy radni miejscy na posiedzeniach komisji rady zastanawiali się nad przyszłością miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Niebawem zapaść ma decyzja.

Szkoła przy ulicy Łęczyckiej, od kilku lat, przegrywa z innymi placówkami oświatowymi. Większość absolwentów gimnazjum, pomimo czasochłonnego dojazdu, wybiera kontynuację nauki w Kutnie. To przekłada się na otrzymywaną subwencję oświatową, która jest coraz niższa, i choć koszty utrzymania nie rosną, gmina Krośniewice z roku na rok ponosi coraz większe wydatki.

- W 2010 roku utrzymanie liceum kosztowało 1 milion 83 tysiące złotych - wyjaśniała radnym Julianna Herman, burmistrz Krośniewic. - Subwencja z budżetu państwa wynosiła wówczas 602 tysiące złotych, a dopłata ze środków gminy 480 tysięcy złotych. W 2012 roku subwencja wyniesie 492 tysiące złotych, a dopłata z naszej strony 56o tysięcy złotych.

To oznacza, że aż 54 proc. kosztów utrzymania liceum w Krośniewicach pochodzić będzie z kasy samorządu. W szkole uczy się 88 uczniów. Prognozy
demograficzne są złe. W kolejnych latach nie ma szans, by liczba dzieci w szkole zbliżyła się do obecnego poziomu.

W nadchodzącym tygodniu krośniewicka rada gminy ma dać odpowiedź co dalej ze szkołą. Wizja stopniowego wygaszenia działalności placówki i jej zamknięcia wydaje się oddalać, ale przed liceum stoi najprawdopodobniej perspektywa przekształcenia w zespół szkół. W środę radni zapoznawali się z różnymi wariantami funkcjonowania szkoły. Trzy z nich dotyczyły stworzenia zespołu szkół z liceum i gimnazjum. Na komisjach radni zapoznali się tez z propozycją nauczycieli LO, którzy chcą, by w skład zespołu szkół weszło, oprócz liceum ogólnokształcącego, także technikum i szkoła zawodowa.

- Przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów gimnazjów w Krośniewicach i Dąbrowicach - mówi Paweł Peda, dyrektor LO w Krośniewicach. - Dziewiętnaście procent uczniów zadeklarowało, ze byłoby zainteresowanych nauką w klasie wielozawodowej, 26 procent chciałoby chodzić do technikum. Pomysł utworzenia w Krośniewicach zespołu szkół istnieje od lat.

Oprócz liceum, w krośniewickim zespole szkół funkcjonować miałoby technikum zawodowe kształcące informatyków, logistyków handlowców i techników ochrony środowiska. Absolwenci klasy zawodowej mieliby kwalifikacje mechaników samochodowych, ślusarzy, mechaników maszyn rolniczych, elektryków, fryzjerów, sprzedawców czy blacharzy - lakierników. W założeniu każdy uczeń klasy mógłby uczyć się w dowolnie wybranym przez siebie zawodzie.

- Taką formułę opracowaliśmy trzy lata temu - mówi Renata Bulewicz - Garstka, historyk z LO w Krośniewicach i pedagog szkolny. - Widzimy budżet i rozumiemy, że rada ma przed sobą perspektywę wygaszenia placówki. Jednak jeśli pozwolicie nam na utworzenie zespołu szkół, wstrzelimy się w zapotrzebowanie uczniów. Dobrze wiemy, że nie zagwarantuje nam to pracy, ale młodzież będzie miała możliwość uczenia się na miejscu.

- Likwidacja szkoły to głupota - twierdzi z kolei radny Tomasz Marciniak. - Jeśli zróżnicujemy jej ofertę, jest szansa, że szkoła przetrwa. Zlikwidowanej szkoły średniej nigdy nie odzyskamy. Jesteśmy miastem. Miejmy jakieś ambicje.

Radni z Krośniewic o losie liceum zadecydują na najbliższej sesji. Jej termin nie jest jeszcze znany.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected].

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto