Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Piątku zbierano podpisy pod petycją do Ministerstwa Zdrowia

Mateusz Lipiński
Mateusz Lipiński
Urząd Gminy w Piątku zakończył zbieranie podpisów pod petycją do Ministerstwa Zdrowia o ponowne przywrócenie opieki zdrowotnej w porze nocnej i w święta szpitalowi w Łęczycy.

- Wiemy, że obszary zabezpieczeń zostały przyjęte przez oddziały wojewódzkie NFZ bez konsultacji z organami powiatów. To powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne w zakresie "promocji i ochrony zdrowia" - czytamy w petycji do ministerstwa.

- Dzwoniłam do Ministerstwa Zdrowia, aby jakoś tę sprawę wyjaśnić, oni przekierowali mnie do oddziału NFZ w Skierniewicach. Rozmawiałam z dyrektorem, który niczego mi nie wyjaśnił - mówi sekretarz gminy Piątek i radna powiatu łęczyckiego Renata Lepalczyk. - Mieszkańcy mają pretensje do mnie i do wójta, że nie informowaliśmy ich o tych zmianach. Nas poinformował jedynie dyrektor ZOZ w Łęczycy podczas sesji Rady Powiatu - dodaje.

Zmiana nastąpiła nie tylko w gminie Piątek. W taki sam sposób podzielono całe województwo łódzkie.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Red-Med J. Robak w Kutnie zgodnie z nowym systemem przyjmuje pacjentów z miasta Kutna oraz gmin: Kutno, Krośniewice, Krzyżanów, Łanięta, Nowe Ostrowy, Oporów, Strzelce, Witonia i Piątek. Zaś ZOZ w Łęczycy zajmuje się Łęczycą oraz gminami: Łęczyca, Daszyna, Góra św. Małgorzaty, Grabów i Ozorków.

Podpisy pod petycją zbierane były w urzędzie gminy i przez sołtysów. Na ponad 6 tysięcy mieszkańców gminy Piątek, swój podpis na karcie zostawiło 816.
- Mnie zawsze bardziej po drodze do Łęczycy i sądzę, że większości piątkowian też, bo to do Łęczycy częściej jeździ się załatwiać różne sprawy - twierdzi Tadeusz Baranowski, mieszkaniec Piątku.

- Nie znam Red-Medu w Kutnie, dlatego wolałabym leczyć się w Łęczycy, bo tam są dobrzy specjaliści. Inna sprawa, że dostać się do nich to cud - dodaje Marta Stasiak z Piątku.

Jak poinformował nas Jacek Kaniewski, dyrektor delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia w Skierniewicach, umowa będzie obowiązywać na razie do 2013 roku.

- Nowy podział nie narzuca pacjentowi szpitala. Zgodnie z nowym systemem, pacjent może skorzystać z opieki szpitala, który sam wybierze. Poprzednio takiego wyboru nie było. Pacjent musiał być przyjęty w placówce, która została przypisana gminie - mówi Kaniewski.

NFZ tłumaczy, że nowy system zmienił sposób zarządzania, a przede wszystkim sposób finansowania. Teraz podmiot świadczący nagłą i swiąteczną pomoc lekarską otrzymuje miesięczny ryczałt bez względu na liczbę przyjętych pacjentów. Zaś przed zmianą każda placówka musiała zostać rozliczona z liczby udzielonych porad zanim pieniądze trafiły na jej konto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto