Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technopark w Szczecinie oficjalnie otwarty [wideo]

pit
Dziś została oficjalnie otwarta szczecińska Dolina Krzemowa. W nowych obiektach mamy już 40 firm i około 400 zatrudnionych.

To nie są biurowce - podkreślił witając zebranych Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania. - To są przede wszystkim przestrzenie technologiczne. Dużą część stanowią też przestrzenie wspólne. W nowych obiektach mamy już 40 firm i około 400 zatrudnionych. Podziękowania kieruję do twórców pomysłu, inwestorów, projektantów, wykonawców, ekipy Technoparku. Przede wszystkim do najemców, którzy chcą rozwijać tu swoje biznesy i wiążą swoją przyszłość z tym miejscem. Wojciech Kozicki, jeden z twórców inProjects przypomniał, iż zaczynał z kolegami w Technoparku. - Korzystaliśmy z 2 pomieszczeń. Rośliśmy wraz z tym centrum. Opuściliśmy Technopark, bo już się nie mieściliśmy. Wróciliśmy tu z projektem serwerowni, z 25-osobowym składem. Możemy posłużyć jako przykład historii skuteczności w biznesie, w branży IT.

Prawie 80% nowych powierzchni biurowych została już wynajęta

Większość zajmą start-upy i małe firmy tworzące własne aplikacje bądź oprogramowania. Ich rozwój będzie wspierać lokator strategiczny - duża firma informatyczna. Dotychczas ok. 65% powierzchni biurowej w nowych budynkach Technoparku wynajęło bądź zarezerwowało 25 start-upów i małych firm oraz 17 firm rozwijających się, a ok. 15% powierzchni lokator strategiczny, czyli duża firma informatyczna, która będzie wspierać rozwój mniejszych podmiotów.

- Tworzymy otoczenie biznesowe, w którym obok siebie funkcjonować będą firmy na różnym etapie rozwoju. Większe podmioty będą angażować się w merytoryczne i biznesowe wspieranie start-upów, stworzą im możliwości pozyskiwania nowych zleceń, a w zamian będą miały ułatwiony dostęp do specjalistów IT - wyjaśnia Andrzej Feterowski.

Ponadto wszystkie firmy będą mogły korzystać ze wsparcia w postaci porad prawnych i biznesowych, usług z zakresu promowania ich działalności, pomocy w pozyskiwaniu finansowania czy ułatwiania kontaktów z naukowcami i samorządem.

- Wspólnie będziemy organizować także barcampy, warsztaty i duże konferencje dla firm IT. Stworzymy tu miejsce pełne pozytywnej energii, która sprzyja rozwojowi biznesu - dodaje Katarzyna Witkowska, menedżer Działu Rozwoju Technoparku Pomerania.

Prawie 3 tysiące mkw, czyli ok. 25% całości nowych powierzchni Technoparku, zajmują wspomniane przestrzenie wspólne tj. sale konferencyjne, sale do spotkań biznesowych i projektowania usług czy otwarte strefy przystosowane do pracy indywidualnej i zbiorowej, z których korzystać będą mogli nie tylko najemcy, ale wszyscy zainteresowani realizowaniem projektów IT. Duża ilość przestrzeni wspólnych ułatwi firmom współpracę i realizowanie nowych projektów biznesowych, a także przyczyni się do szybszego rozwoju małych firm technologicznych.

Technopark Pomerania

Jego działalność jest ukierunkowana na rozwijanie innowacyjnej przedsiębiorczości w regionie, wspieranie lokalnych przedsiębiorców oraz zwiększanie atrakcyjności miasta dla zagranicznych firm. Koszt inwestycji to 100 mln zł, z czego 40% wynosi dofinansowanie unijne. Dotychczas Technopark objął wsparciem prawie 90 firm. Aż 92% ze wszystkich inkubowanych przedsiębiorstw nadal funkcjonuje na rynku. Nowoczesna infrastruktura w nowych budynkach oraz usługi wspierania biznesu stworzą warunki dla rozwoju kolejnych kilkudziesięciu firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto