Kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski przesłał wczoraj gminie Łódź uwagi do nowej siatki szkół Kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski przesłał wczoraj gminie Łódź uwagi do nowej siatki szkół

Kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski przesłał wczoraj gminie Łódź uwagi do nowej siatki szkół (© Krzysztof Szymczak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Łódzkiem tylko trzy samorządy nie podjęły jeszcze uchwały o gotowości do reformy oświaty. Do reformy dała się przekonać gmina Rusiec, której wójt nie chciał likwidować gimnazjów.

W naszym województwie sto procent samorządów powiatowych i 99 procent samorządów gminnych jest gotowych do reformy oświaty. To bardzo dobry wynik - podkreślił łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski na poniedziałkowej (13 marca) konferencji prasowej.

Zapewnił, że wszystkie rady powiatów w województwie łódzkim podjęły już uchwały o gotowości do reformy, której istotą jest likwidacja gimnazjów.

Bunt w BłaszkachJeśli chodzi o gminy, to w Łódzkiem jest ich 117, z których tylko dwie - miasto Wieluń i gmina Sokolniki pod Wieruszowem - nie podjęły jeszcze uchwały, co może oznaczać, że oba samorządy nie są przekonane do reformy. Wczoraj do kontestatorów dołączyła gmina Błaszki. Kurator nie wymienił jej, gdyż w momencie konferencji - jak nam później oznajmił - nie wiedział o negatywnym stanowisku samorządu. Był zaskoczony takim obrotem sprawy, bowiem wcześniej miał zapewnienia, że radni z Błaszek poprą reformę. Stało się jednak inaczej.

CZYTAJ TEŻ: Reforma edukacji: Błaszki bez sieci szkół

Pomimo wizyty kuratora oświaty i składanych przez radnych deklaracji, pomimo interwencji wojewody łódzkiego, Błaszki zdecydowały się nie uchwalać sieci szkół. Uchwała miała ustalić system, który działałby po likwidacji gimnazjów. Radni na wczorajszej sesji niemal jednogłośnie odrzucili projekt.

- Trudno mi cokolwiek mówić. Uważamy, że tak będzie dla naszej gminy lepiej. Nie chcemy się podpisywać pod likwidacją gimnazjów - mówi Agnieszka Bieńkowska, przewodnicząca Rady Gminy w Błaszkach.


Od 1 września wszystkie szkoły podstawowe, sześcioklasowe staną się ośmioklasowymi. Na 15 tysięcy mieszkańców w gminie Błaszki będzie aż osiem szkół podstawowych. Ośmioklasową placówką staną się również wiejskie szkoły, które mają zaledwie po kilkunastu uczniów. Zlikwidowane zostaną trzy gimnazja, a nauczyciele stracą pracę.

Do tej pory najgłośniej było o gminie Rusiec, której samorządowcy byli przeciw reformie oświaty i likwidacji gimnazjów. W ubiegłym tygodniu nastąpił przełom: we wtorek doszło do spotkania „na szczycie” z udziałem kuratora Wierz-chowskiego, wójta Dariusza Woźniaka, rodziców uczniów i przedstawicieli szkolnictwa, na którym wyjaśniono wszelkie wątpliwości i efekt był taki, że w piątek radni zatwierdzili reformę oświaty.

CZYTAJ TEŻ: Reforma edukacji w Sieradzu. Wygrana pikieta, wójt poszedł na ustępstwa

- W całym kraju odbyło się 771 spotkań, w których wzięło udział ponad 30 tys. osób, w tym rodziców, nauczycieli, samorządowców i dyrektorów szkół, co najlepiej pokazuje skalę tego przedsięwzięcia - mówił Grzegorz Wierzchowski.

Zastrzeżenia do ŁodziWyjaśnił też, że wczoraj na ręce władz Łodzi złożył swoje uwagi odnośnie dwóch uchwał Rady Miejskiej w Łodzi dotyczących nowej sieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ujawnił, że kuratorium oświaty i wychowania w odpowiedzi na te uchwały otrzymało kilkadziesiąt petycji od rodziców zaniepokojonych tym, że nowa siatka szkół może pogorszyć warunki pracy i nauki w niektórych podstawówkach. Stąd prośby rodziców o spotkania z udziałem nauczycieli i dyrektorów szkół.

Kurator zaproponował łódzkiemu samorządowi cztery poprawki dotyczące przekształcenia gimnazjów nr 10, 37, 38 i 39 w podstawówki. Ponadto krytycznie odniósł się do projektu, aby Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 28 włączyć do nieistniejącego na razie Liceum Ogólnokształcącego nr 11 przy ul. Kopcińskiego twierdząc, że przepisy na to nie pozwalają. Innego zdania jest wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, który uważa, że przepisy pozwalają na takie posunięcie. Zapytany zaś o uwagi kuratora, odparł:

- Siatkę szkół przygotowaliśmy pod kątem obecnych potrzeb i sytuacji demograficznej, co oznacza, że za kilka lat może się zmienić. Teraz nie widzę potrzeby takich zmian, bo każda modyfikacja w sieci szkół powoduje komplikacje i potrzebę dodatkowych rozmów, na co nie ma już czasu.

CZYTAJ TEŻ: Reforma edukacji w Łodzi. Tomasz Trela ostrzega kuratora, żeby nie „gmerał” w sieci szkół

Trela zauważył też, że kurator oświaty może zgłaszać wobec łódzkiego samorządu jedynie uwagi formalne, a nie merytoryczne. Dlatego zapowiedział, że jeśli kurator oświaty przekoroczy te zasady, to wtedy miasto wniesie skargę na kuratora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Na razie nie może tego przesądzać, bowiem temat zna jedynie z relacji dziennikarzy. Dodał, że władze miasta najpierw zapoznają się z uwagami kuratora oświaty, a później podejmą decyzję, jak na nie zareagują.

współpr. Anna Sikora

ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Z regionu

Komentarze (26)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

obergefreiter Donald Pruski (gość) (ANTYPISIOR)

Cały czas służyłem jej wiernie jak pies ale w Brukseli najbardziej mi pomógł dziadek z Wehrmachtu.
Powtarzam Polska jest "państwem teoretycznym" a "polskość to jest nienormalność", wezmę obywatelstwo niemieckie mam upatrzoną luksusową willę w Monachium a Angela powiedziała abym nie przejmował się europejskim listem gończym nie pozwoli mi zrobić żadnej krzywdy. Będę jej wiernie służył jak pies i Polska nie wsadzi mnie do żadnego więzienia.

Anq

Nie znam całej tej ustawy, nie jestem za żadną z partii, ale uważam, że taka ustawa nie wpłynie na poprawę szkolnictwa.

ANTYPISIOR (gość)

Wojciech Jasiński, wieloletni przyjaciel i partyjny towarzysz Jarosława Kaczyńskiego, jako prezes Orlenu zarobił w 2016 roku ponad 1,7 mln złotych – informuje serwis Oko.press. To jednak nie wszystko, bo dodatkowo ma dostać za zeszły rok 1,6 mln złotych premii, a dzięki zasiadaniu w radzie nadzorczej PKO BP otrzyma jeszcze 100 tys. zł ekstra.

Dobromił (gość) (ws)

Nie masz nawet pojęcia co to jest godność. Pewien jestem, że nigdy nie żyłeś godnie i nie będziesz żył godnie.
Dla mnie jesteś ruskim trollem nie wartym mego czasu na dłuższą odpowiedź.

s o ł t y s (gość)

Historia wychowania, to obszerna i pouczająca lektura. Tak zwolennicy jak i przeciwnicy reformy oświaty w Polsce, zgodzą się pewnie, że obecny stan tej oświaty, wymaga głębokiej analizy, radykalnej poprawy i zmian............. Nadmierna i powszechna fala ...........korepetycji prywatnych, dziwaczne podstawy programowe, mnogość uroczystości ....." ku czci ..." oraz innych .....wszytko kosztem czasu przeznaczonego na dydaktykę przedmiotu,.....i ten wymagający szczególnej zmiany....nadzór pedagogiczny nad szkołami, ......a na patriotycznych uroczystościach szkolnych ?........ zamienić nauczyciela, posiadającego tylko umiejętność..puszczania płyt, na.........nauczyciela muzyki, który będzie akompaniował uczniom śpiewającym Mazurka Dąbrowskiego..........

gość (gość) (Dobromił)

a p. Macierewicz spowodował exodus generałów (poczytaj, dlaczego odeszli), unieważnił przetargi na śmigłowce, w ogóle z zakupem uzbrojenia (pogadaj z wojskowymi na temat sprzętu), za to:
- dał złoty medal p.Misiewiczowi (będzie nim świecił po oczach Rosjanom jak do nas wejdą)
- powołał jakieś niby-wojsko terytorialne (chłopaków którzy po weekendowym ćwiczeniach ruszą dumnie na czołgi)

a propos "donoszenia" do Unii - poszukaj kto na kogo donosił 3 lata temu (w internecie nic nie ginie)- i przypomnij sobie kto zaprosił Komisję Wenecką? ( a jak wydała opinię sprzeczną ze zdaniem PIS, to ją obrzucił błotem)

ws (gość) (Dobromił)

Ważne, aby żyć godnie. Walić sztandary, flagę, WASZE Święta i Rocznice ! Walić dobre imię Polski (cokolwiek to jest ? :) Chcemy normalności ! Plawo i Psychopatyzm - WON z polityki ! Jesteście niepełnosprawni. Dosłownie.

Dobromił (gość)

Po 1918 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Mołotow powiedział: "Polska jest bękartem traktatu wersalskiego"
Po kilkudziesięciu latach:
- Tusk powiedział: "Polskość to nienormalność",
- Palikot z PO powiedział: "Trzeba zlikwidować polskie sztandary i symbolikę a narodowość polską rozmydlić w Europie",
- minister Sienkiewicz: "Polska istnieje tylko teoretycznie"
- hochsztapler i minister Drzewiecki po ucieczce z Polski powiedział: "Polska to jest dziki kraj",
- Premier Ewa Kopacz wyraziła zgodę na przyjęcie bez żadnej weryfikacji tysięcy muzułmanów do Polski,
- przewodniczący Rady PE Tusk w pełni zaakceptował nałożenie na Polskę kar w wysokości 250 tys. zł za każdego nie przyjętego imigranta.
Od 1,5 roku resortowe dzieci i wnuki na wyścigi donoszą i szkalują dobre imię Polski w Brukseli.

Quo Vadis Polsko?

ANTYPISIOR (gość) (Dobromił)

Chodziłeś po tych salach UJ ale z myśleniem i wyciąganiem wniosków u ciebie nie za tęgo człowieczku, myślisz stereotypami , brak u ciebie samodzielnej analizy myślowej, powtarzasz obiegowe pojęcia. Masz duże braki intelektualna i do tego jesteś bezkrytyczny do tego co zachodzi w Polsce w obecnym czasie. Jednym słowem chłopski filozof w pojęciu negatywnym

Dobromił (gość) (zlosliwiec)

"PRL stworzyl najlepszy system edukacji w polskiej historii."
Czy dla ciebie CAŁA polska historia zamyka się w okresie 1944-1990?

Przypominam:
- Szkoła Rycerska była pierwszą szkołą wojskową w Europie. Założył ją i utrzymywał z prywatnej kasy król Stanisław August Poniatowski. Bardzo wysoki poziom nauczania zaowocował tym, że Szkoła wykształciła wielu bardzo wybitnych oficerów,
- Uniwersytet Jagielloński był 3. czy też 4. uniwersytetem w całej Europie. Założył go w 1. poł. XIV w. król Kazimierz Wielki a później z prywatnych funduszy dofinansowała królowa Jadwiga - stąd nazwa Jagielloński. Uniwersytet ten ukończyło wielu wybitnych naukowców europejskich, itd.

Byłem kilkakroć w pięknych budynkach Collegium Maius UJ a nawet w czynnych salach wykładowych - zachęcam do zwiedzania, na pewno warto.

Domyślam się, że dla ciebie wszystko co niekomunistyczne to jest brzydkie bee, niegodne uwagi.

Dobromił (gość) (gość)

Dałem "+".
Kran akurat jest bardzo łatwo naprawić. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to problem nie do pokonania dla różnej maści humanistów.

gość (gość) (zlosliwiec)

Masz rację. Kogo wykształci PISz-koła?
2 godziny historii+ 2 godziny religii- mało przedmiotów ścisłych- będziemy dumnie kroczyć w procesjach-a cały nowoczesny świat nam "ucieknie"- cała nadzieja w Albanii (może nas nie wyprzedzi)

magister (gość) (gość)

Oczywiście ze kran może naprawić historyk albo mgr administracji, baa może nawet sam wyremontować cale mieszkanie i nie potrzebuje takich "fachowców" po zawodówkach jak ty, ze musisz specjalna szkole kończyć by dokonać podstawowych napraw w domu.