Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni z Krośniewic podjęli dwie uchwały w sprawie liceum. Która zostanie zrealizowana?

Łukasz Janikowski
Łukasz Janikowski
Obrońcy Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach mogą ogłosić sukces, ale jak na razie jedynie połowiczny. Na wtorkowej sesji rady gminy okazało się, że szkoła będzie jednak miała nieco czasu na to, by udowodnić władzom, że placówka ponadgimnazjalna jest w Krośniewicach potrzebna.

We wtorek rada miejska zebrała się na sesji, podczas której miała zadecydować o dalszym losie liceum o ponad pięćdziesięcioletniej tradycji. Szkoła w Krośniewicach od lat przegrywała konkurencję z placówkami w pobliskim Kutnie. Na naukę poza rodzinnym miastem zdecydowało się 53 proc. krośniewickich gimnazjalistów. W liceum funkcjonują trzy oddziały, po jednym na rocznik.

Działalność placówki, która z roku na rok ma mniej uczniów, stopniowo coraz bardziej obciążało krośniewicki budżet. Subwencje oświatowe były coraz niższe, a koszty pozostawały na niezmienionym poziomie. Gmina Krośniewice co roku dopłacała więcej. Zmieniające się zasady finansowania samorządów sprawiły, ze te musiały usprawnić płynność finansową. W całej Polsce widmo likwidacji zawisło przed około 1000 szkół. Wśród nich znalazło się krośniewickie liceum.

Przeciw wygaszeniu LO głośno zaprotestowali jednak uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy miasta. Do magistratu spływała petycja za petycją. Radni, którzy uchwałę intencyjną musieli podjąć do 29 lutego, znaleźli nieszablonowe rozwiązanie. We wtorek przyjęli uchwałę o zamiarze wygaszenia LO i ... utworzeniu Zespołu Szkół na bazie gimnazjum i liceum.

- Uchwała intencyjna o wygaszeniu liceum nikogo do niczego nie zmusza - argumentował radny Sławomir Kempisty. - Sądzimy, że podziała ona dopingująco na placówkę. Mamy dwa lata na wytężoną pracę, by ratować liceum.

- Podjęcie uchwały o zamiarze likwidacji poskutkuje tym, ze nikt tu dziecka nie zapisze, bo nie będzie wiedział, czy na rok przed maturą nie zamkną mu szkoły - ripostował Jacek Spryszyński, reprezentant Związku Nauczycielstwa Polskiego i powiatowy radny z Kutna. - Postępujący rozkład edukacji w gminie Krośniewice będzie miał dla niej w przyszłości głębokie konsekwencje.

- Jak mamy kogokolwiek namówić do nauki w liceum, skoro chcecie je zamknąć? - dodawała Karolina Wójkowska, uczennica LO. - Jak mamy się zmobilizować? Pomyślcie o nas. Nie jesteśmy cyferkami w tabelach.

Uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji LO poparło 9 spośród 13 obecnych na sali radnych. Czterech było przeciw. Pomysł utworzenia z gimnazjum i liceum Zespołu Szkół nr 1 jednogłośnie poparli wszyscy krośniewiccy radni.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected].

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto