Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozumienie z Ministrem Rolnictwa w sprawie szkoły w Marszewie podpisane

RED
Starostwo Powiatowe w Pleszewie
To już pewne! Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie z dniem 1 stycznia 2018 roku stanie się szkołą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W poniedziałek 22 maja w Warszawie porozumienie o przekazaniu i przejęciu szkoły podpisał osobiście minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. W imieniu powiatu pleszewskiego podpisy pod dokumentem złożyli starosta Maciej Wasielewski i członek zarządu Michał Kaczmarek.

Jak tłumaczy Tomasz Wojtala, rzecznik starostwa powiatowe działalność szkoły od nowego roku ma być w całości finansowana z budżetu ministerstwa. Porozumienie wejdzie w życie pod warunkiem zapewnienia środków finansowych w ustawie budżetowej państwa w części 32 „Rolnictwo” i formalnego przekazania mienia szkoły.

- Nieodpłatne przekazanie majątku nastąpi do końca tego roku na podstawie odrębnego aktu notarialnego. Ministerstwo przejmie obiekty szkolne, park, gospodarstwo rolne z budynkami inwentarskimi, warsztaty szkolne z placem manewrowym do nauki jazdy - łącznie 45 ha, w tym 33 ha ziemi ornej - zaznacza Tomasz Wojtala.

Minister Krzysztof Jurgiel wyraził zadowolenie, że kolejna przejmowana szkoła rolnicza aktywnie włączy się w proces przygotowania kadr na potrzeby sektora rolno-spożywczego.

Starosta pleszewski Maciej Wasielewski podkreślił, że dzięki odważnej decyzji powiatu pleszewskiego szkoła w Marszewie trafi w dobre ręce, będzie miała lepsze warunki finansowania, co zagwarantuje jej długofalowy rozwój. Ministerstwo rolnictwa może przeznaczyć na własne szkoły resortowe kilkakronie więcej środków niż samorządy otrzymują w subwencji oświatowej na szkoły zawodowe.

Zgodnie z umową Powiat Pleszewski przekazuje Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi do prowadzenia szkoły, wchodzące w skład Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie:
a) Technikum im. płk. Ludwika Bociańskiego, kształcące w zawodach: technik mechanizacji rolnictwa, technik agrobiznesu, technik rolnik, technik technologii żywienia, technik hodowca koni, technik weterynarii, technik architektury krajobrazu, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki,
b) Zasadniczą Szkołę Zawodową im. płk. Ludwika Bociańskiego, kształcącej w zawodach mechanik - operator pojazdów i maszyn rolniczych, rolnik (od 1 września br. Branżowa Szkoła I stopnia),
c) Szkołę Policealna dla Dorosłych kształcącą w zawodzie technik weterynarii,
d) Centrum Kształcenia Ustawicznego

Tego samego dnia minister Krzysztof Jurgiel podpisał porozumienie z przedstawicielami szkoły rolniczej w Sypniewie.

Obecnie ministerstwo rolnictwa prowadzi 47 szkół rolniczych, ale planuje przejąć kolejnych 30 placówek.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pleszewie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto