18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczet biskupów diecezji łowickiej

Rafał Klepczarek
Ks. biskup Andrzej F. Dziuba
Ks. biskup Andrzej F. Dziuba Rafał Klepczarek
W tym roku diecezja łowicka obchodzi 20. rocznicę powstania. W ciągu dwóch dekad działało w niej trzech biskupów, którzy wiele dobrego zrobili nie tylko dla Kościoła.

Biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej.

Ks. biskup Andrzej Franciszek Dziuba od 2004 roku jest ordynariuszem diecezji łowickiej. Biskup łowicki urodził się 10 października 1950 roku w Pleszewie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Wieczynie oraz w Żegocinie. Dalszą edukację kontynuował w pleszewskim ogólniaku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1969-1975 w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1975 roku z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Następnie pracował jako wikariusz w parafii pw. Świętej Trójcy w Łobżenicy.
Kapłan kształcił się jednak dalej. Skończył teologię moralną na wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. 
Tam też pod koniec lat 70. XX wieku doktoryzował się. Ksiądz biskup kontynuował edukację w Rzymie.
 W latach 1981-1984 pracował jako referent w sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie oraz sekretarz i kapelan Prymasa Polski dla archidiecezji gnieźnieńskiej. W latach 1984-1998 był kierownikiem prymasowskiego sekretariatu. Był też osobistym sekretarzem kardynała Józefa Glempa. 
W latach 1998-2004 pracował w charakterze radcy teologicznego Sekretariatu Prymasa Polski. W tym czasie pełnił posługę duszpasterską przy kościele św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie (1981-1998) oraz przy kościele św. Barbary na Koszykach w Warszawie (1998-2004). 
W 1990 roku biskup Dziuba uzyskał habilitację na KUL i docenturę, a 7 lat później tytuł naukowy profesora. W latach 1989-2004 biskup łowicki był pracownikiem Wydziału Teologii KUL, a od 1995 roku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W obu uczelniach piastował funkcję kierownika Katedry Historii Teologii Moralnej. 
 Od 2005 roku dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studiów nad Osobą i Nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego UKSW w Warszawie.
27 marca 2004 roku otrzymał nominację na drugiego biskupa łowickiego. Święcenia biskupie przyjął 22 maja w łowickiej bazylice mniejszej przez posługę prymasa Józefa Glempa, arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, metropolity gnieźnieńskiego i odchodzącego na emeryturę ks. biskupa Alojzego Orszulika. Ksiądz biskup Dziuba jest przewodniczącym Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczącym Zespołu ds. Szkolnictwa Wyższego Kościelnej Komisji Konkordatowej oraz szefem Zespołu ds. Stypendiów Naukowych i Językowych. Jest honorowym obywatelem Łowicza.

Ks. Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy

Ks. Józef Zawitkowski jest biskupem pomocniczym w diecezji łowickiej. W całym kraju jest także znany pod literackim pseudonimem księdza Tymoteusza.

Józef Zawitkowski przyszedł na świat 23 listopada 1938 roku w Wale. Pochodzi on z chłopskiej, bardzo religijnej rodziny. Do dziś jednym z ulubionych motywów kazań duchownego nazywanego "złotoustym biskupem" jest poszanowanie pracy na roli oraz przywiązanie do ziemi ojczystej i szacunek dla chleba.
Zawitkowski w 1956 roku wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie odebrał sześć lat później, w 1962 roku z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz biskup ukończył też studia muzyczne w Instytucie "Musica Sacra" w Aninie oraz muzykologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
 Podczas swojej kapłańskiej drogi był wikariuszem w Krośniewicach, Legionowie oraz w dwu stołecznych parafiach: Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie, i świętego Zygmunta na Bielanach. Łowicki biskup pracował także w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Pod koniec lat 70. XX wieku został proboszczem parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w podwarszawskich Gołąbkach.
Z Łowiczem związał się w 1984 roku, gdy otrzymał stanowisko proboszcza ówczesnej kolegiaty łowickiej, która obecnie z woli papieża Jana Pawła II jest bazyliką mniejszą.
 26 maja 1990 został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji warszawskiej. Sakrę biskupią otrzymał kilka dni później w Łowiczu jako biskup tytularny Ausany. 25 marca 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym dla nowo utworzonej diecezji łowickiej. W kurii łowickiej pełni funkcję wikariusza generalnego.
Jest honorowym obywatelem Łowicza.

Ks. Alojzy Orszulik, biskup senior

Ks. Alojzy Orszulik był pierwszym ordynariuszem diecezji łowickiej. Biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik jest postacią znaną w całym kraju. Pochodzi z Baranowic w województwie śląskim, gdzie urodził się 21 czerwca 1928 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa tysiąclecia.

Od 1968 roku kierował biurem prasowym Episkopatu Polski.
Z nominacji papieża Pawła VI w latach 1974-1994 był konsultorem papieskiej rady ds. środków społecznego przekazu. Brał udział w przygotowaniu papieskich pielgrzymek do Polski. W 1987 znalazł się w składzie komisji mieszanej stolicy apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem i Polską. Uczestniczył w rozmowach w Magdalence i w obradach Okrągłego Stołu.
Biskupią sakrę otrzymał w 1989 roku. W latach 1989-92 był biskupem pomocniczym w diecezji siedleckiej. W 1992 roku został biskupem ordynariuszem nowo tworzonej diecezji łowickiej. Założył m. in. Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu.

Przyczynił się także do powstania Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Jest honorowym obywatelem miasta Łowicza.
 - Z księdzem biskupem miałem wiele do czynienia w czasie stanu wojennego, gdy był zastępcą sekretarza generalnego Episkopatu Polski, a ja członkiem naczelnych władz Solidarności - opowiada reporterowi "ITS" Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi. - Mam też osobiste przeżycie z nim związane. Podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Łodzi w 1987 roku interwencja księdza biskupa sprawiła, że esbecja zrezygnowała z planu aresztowania mnie, gdyż miałem czytać modlitwę pod papieskim ołtarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto