Pociągiem w Łódzkie - dolina Pilicy

Artykuł sponsorowany
Ostatnia letnia wycieczka do przyrodniczych perełek Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Pociągiem w Łódzkie”, odbyła się w 13 września 2014 r. – jej celem była Dolina Rzeki Pilicy w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Organizatorem było Województwo Łódzkie, a projekt dofinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Podróżuj Pociągiem!!

Malownicze tereny jednej z największych rzek w regionie podziwiało 360 gości, przybyłych na miejsce specjalnym składem. Trasa o długości 15 km prowadziła do najcenniejszych obiektów przyrodniczych wzdłuż rzeki Pilicy w administracyjnych granicach Tomaszowa Mazowieckiego. Dodatkową atrakcją dla uczestników wycieczki była możliwość przejechania się konnym zaprzęgiem z dorożką.

Jednym z najświeższych produktów turystycznych miasta położonego nad rzekami: Pilicą, Wolbórką, Piasecznicą i Czarną, jest Tomaszowska Okrąglica. Wytyczona trasa prowadzi od Skansenu Rzeki Pilicy, przez rezerwat Niebieskie Źródła do Grót Nagórzyckich. I właśnie te atrakcje były celem wycieczki. Zapraszamy do osobistego zapoznania się z nimi, a poniżej przedstawiamy wskazówki i inspiracje pomocne podczas wyprawy

Z nurtem dziejów przez Pilicę

Aby się dostać się na miejsce można wysiąść na dworcu w Tomaszowie Mazowieckim, czeka nas wtedy spacer przez całe miasto. Dlatego wygodniej jest wysiąść w Tomaszowie Mazowieckim Białobrzegach

Pierwszym przystankiem jest Skansen Rzeki Pilicy. Można tam podziwiać m.in. militarne pamiątki z czasów I lub II wojny światowej, jednak w niniejszym opisie skupimy się na innym aspekcie. Skansen jest pierwszym w Polsce całkowicie poświęconym dorobkowi kulturowemu rzeki. Wystarczy wspomnieć o młynie z Kuźnicy Żelechowskiej, pieczołowicie zrekonstruowanym, z ekspozycją poświęconą historii młynarstwa nadpilicznego i kolekcją kamieni młyńskich. Natomiast na plenerowej wystawie warto zwrócić uwagę na barkę rzeczną „Szczupak”, która w latach 50 ubiegłego wieku służyła do prac podczas regulacji rzeki.

Piaskowe Groty

Na południe od Tomaszowa od dwóch stuleci okoliczni mieszkańcy pozyskiwali piasek kwarcowy, który miał zastosowanie praktycznie we wszystkim - od produkcji szkła do tynkowania domów. A pojawił się tutaj ponad 100 milionów lat temu, w okresie kredy. W XVIII wieku rozpoczęła się jego eksploatacja, po której pamiątką są jaskinie wydrążone w skałach. Dzisiaj w Grotach Nagórzyckich funkcjonuje podziemna trasa turystyczna. Po drugiej stronie rzeki, na południe od rezerwatu Niebieskie Źródła można zobaczyć Groty Smardzewickie, bądź jak kto woli, Małe Groty Nagórzyckie. Tutaj także wydobywano piasek, jednak po wyrobiskach pozostały relikty – z dużej niegdyś jaskini pozostał jedynie jeden filar.

Perła w Tomaszowskiej Koronie
Najbardziej niezwykłą osobliwością przyrodniczą tomaszowskiego odcinka Pilicy jest rezerwat „Niebieskie Źródła”. Został utworzony w celu ochrony ptactwa wodnego, symbolem tego siedliska jest kaczka krzyżówka. Osiedla się ona ( acz nie tylko, można też spotkać łabędzie czy zimorodki) na ostrowie, zwanym Wyspą Kacząt. Dlaczego ptaki tak chętnie zakładają lęgi właśnie tutaj? Odpowiedź jest prosta – część akwenu nie zamarza zimą. A dzieje się tak dzięki pulsującym wywierzyskom.

To właśnie te Niebieskie Źródła są fenomenem przyrodniczym. Woda wybija piasek z dna, który oglądany przez taflę wody wygląda na błękitny. Jakby tego było mało, warto odwiedzić rezerwat o każdej porze roku. Od nich, a także od kąta padania promieni słonecznych, zmienia się barwa piasku.

Powyższe wskazówki to tylko część atrakcji, które czekają na nas w Tomaszowie Mazowieckim i jego okolicach Głodnym wiedzy polecamy lekturę stron internetowych: www.okraglica.pl i lodzkie.travel.pl.

Zapraszamy serdecznie do podróżowania pociągami w regionie i odwiedzania przyrodniczych perełek województwa łódzkiego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto