Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbędą podróż po okupowanej Łęczycy. Jutro muzeum przeprowadzi grę terenową

Łukasz Janikowski
Mobilizacja w Łęczycy
Mobilizacja w Łęczycy Łukasz Janikowski
Już jutro z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej Muzeum w Łęczycy zorganizuje grę terenową pn. „W okupowanej Łęczycy”. Zabawa zacznie się o godzinie 9.00 na Zamku Królewskim. Organizatorzy chcą przypomnieć uczestnikom najważniejsze wydarzenia historyczne okresu II Wojny Światowej związane z Łęczycą.

Projekt honorowym patronatem objęli Burmistrz Miasta Łęczyca, wójtowie gmin powiatu łęczyckiego, oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi.
– Ideą przewodnią projektu jest pogłębienie regionalnej wiedzy historycznej oraz pobudzenie do uniwersalnej refleksji nad tragizmem wszelkich konfliktów zbrojnych, narodowościowych i rasowych oraz wartości jaką niesie pokój pomiędzy narodami i zwykła przyjaźń międzyludzka. – informuje Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik burmistrza Łęczycy ds. komunikacji społecznej i Promocji. – Gra skierowana jest do uczniów szkół wszystkich szczebli nauczania z powiatu łęczyckiego, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęczycy, Zespołu Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Łęczycy oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stemplewie.

Przed grą "W okupowanej Łęczycy" szkoły zgłaszały chęć udziału w projekcie. Zgłosiło się 20 drużyn reprezentujących szkoły z większości gmin naszego powiatu. Każda składa się z 10 osób, które już od dwóch tygodni przygotowują się do gry na podstawie materiałów znajdujących się na stronie internetowej Muzeum. Dziś na słupach i planszach ogłoszeniowych w mieście pojawią się obwieszczenia o mobilizacji z datą 16.10.2015 r, wzorowane na tych z dnia 31 sierpnia 1939 r.

Scenariusz gry został opracowany w oparciu o publikacje, wspomnienia uczestników tych wydarzeń, wojennej i powojennej prasy lokalnej, materiały archiwalne oraz zbiory łęczyckiego muzeum. Uczestnicy zapoznać się będą mogli z wydarzeniami wojennymi zaczynając od bitwy nad Bzurą, poprzez zniszczenia wojenne, represje i działalność okupanta, działalność konspiracyjną, aż do wkroczenia wojsk radzieckich do Łęczycy. Uczestnicy w trakcie gry spotkają się z konkurencjami o charakterze militarnym lub ilustrującymi trudy życia w okupowanym mieście (np. sztafeta na zamku w Łęczycy na którą składać się będą: rolowanie koca wojskowego, rzut granatem do celu, strzelanie do celu z repliki karabinu Mauser wz. 98, opatrywanie i przenoszenie rannego; poszukiwanie w zadymionym pomieszczeniu z użyciem maski przeciw gazowej potrzebnych żołnierzowi przedmiotów; zadania kierujące uczniów do miejsc upamiętniających to wydarzenie na terenie Łęczycy, tj. mogiła na ul. 18 Stycznia, za parkiem, pomnik bitwy nad Bzurą, wystawa czasowa poświęcona mniejszości żydowskiej w podziemiach Archiwum Państwowego, największa kwatera wojskowa na cmentarzu katolickim; quiz wiedzy w ratuszu; konkurencja polegająca na szybkim opróżnieniu pomieszczenia przed „nowym lokatorem” – Niemcem, który zajmuje mieszkanie; przeszukiwanie jednego z uczestników drużyny przez funkcjonariusza SS, który szukać będzie artykułów rolno-spożywczych przemycanych ze wsi do miasta; poszukiwanie min na stadionie miejskim, w piaskownicy, itp.).

W punktach kontrolnych na drużyny czekać będą pracownicy Muzeum ubrani w stroje: żołnierza Wojska Polskiego, żołnierza Wehrmachtu, oficera SS oraz żołnierza wojska radzieckiego. Uczestnicy rozwiązywać będą zaszyfrowywane hasła oraz zagadki logiczne i językowe.

– Korzystając ze współczesnej techniki fotografii (np. telefon komórkowy, aparat cyfrowy) uczestnicy będą poszukiwać miejsc ważnych dla historii tego wydarzenia upamiętnionych na fotografiach archiwalnych (getto, spalona synagoga, osiedle mieszkaniowe dla urzędników niemieckich - „Neue Heimat” – obecna ul. Wojska Polskiego, Gasthaus zum Adler – obecna plebania na ul. Kościelnej, itp.) – kontynuuje Jakub Pietkiewicz. – Po zakończeniu gry na uczestników czekać będzie ciepły posiłek na dziedzińcu zamku. Najlepsze drużyny w każdej z kategorii (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne) zostaną nagrodzone (uczestnik i szkoła). Wszyscy uczestnicy otrzymają także dyplomy. Każda szkoła oraz uczestnik otrzyma również płytę z materiałem źródłowym o II wojnie światowej w Łęczycy.

Warte podkreślenia jest to, że na przygotowanie i przeprowadzenie gry, pozyskano dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra w kwocie 10 tys. zł. Reszta z szacowanych na 18,5 tysiąca kosztów przedsięwzięcia to wkład własny Muzeum, w większości osobowy. Jest to już kolejny projekt zrealizowany w ramach programu Patriotyzm Jutra. W 2014 roku Muzeum otrzymało dofinansowanie na organizację podobnej gry upamiętniającej setną rocznicę wybuchu I wojny światowej oraz tzw. bitwę łódzką, pt. "Tropami żołnierzy niepodległości".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto