Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ocenili jakość wody. Norm nie spełnia ta, którą pije 11,14 tys. osób

Agata Cymanowska
Jakość wody w powiecie gdańskim w porównaniu do lat poprzednich znacząco poprawia się. W ubiegłym roku - w porównaniu do 2010 r. - liczba odbiorców, którzy spożywali wodę, która nie spełnia wymagań obowiązujących w rozporządzeniu zmalała o 2,5 procent i wyniosła 12,5 procent - tak wynika z rocznej oceny jakości wody z wodociągów, którą przygotował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gd.

Z raportu wynika jednak także, że 8 z 53 wodociągów nie spełnia norm pod względem parametrów fizyko-chemicznych. Oznacza to, że z ponad 82,73 tys. osób, które są zaopatrywane w wodę z wodociągów ponad 11,14 tys. korzysta z wody, która nie odpowiada wymaganiom Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dania 29 marca 2007 r. o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

- Nie oznacza to jednak, iż niniejsza woda stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia konsumenta - zapewnia Dominika Mucha, kierownik Sekcji Higieny Komunalnej w PSSE w Pruszczu Gd.

Zastrzeżeń Inspektora Sanitarnego nie budzi jakość wody w Pruszczu Gd. (miasto), gminach Suchy Dąb, Przywidz, Kolbudy oraz Trąbki Wielkie.
Gorzej jest w gm. Pruszcz Gd., gdzie znajduje się 7 wodociągów i sieć wodociągowa (Wiślinka). Aż ponad 5,75 tys. osób zaopatrywanych jest tu w wodę, która została warunkowo uznana za przydatną do spożycia.

W wodzie podawanej z sieci w Wiślince pochodzącej z ujęcia Oczyszczalnia Wschód (Saur Neptun Gdańsk) wykryto ponadnormatywną zawartość azotynów. Powiatowy inspektor sanitarny wydał więc zgodę na odstępstwo od dopuszczalnej zawartości azotynów w wodzie przeznaczonej do spożycia. Przy czym na czas odstępstwa określono maksymalną wartość azotynów do 1 mg/l.
Małgorzata Białkowska, Inspektor Sanitarny dla powiatu gdańskiego zaznacza, iż sprawując nadzór sanitarny nad jakością wody, kieruje się wyłącznie troską o zdrowie mieszkańców.

- Wydając decyzję zarządzającą ustalany jest zawsze poziom maksymalny danego parametru, który warunkuje, iż konsument nie spożywa wody zagrażającej jego zdrowiu i życiu - zapewnia Dominika Mucha. - Obecnie w związku z działaniami firm wodociągowych poziom azotynów w przedmiotowej sieci wynosi poniżej 0,050 mg/l [dopuszczalny zakres wartości dla azotynów to 0,5 mg/l] a więc poniżej granicy oznaczalności. Kierownik dodaje, że docelowo sieć ta zostanie podłączona do ujęcia wody w Przejazdowie, gdzie jakość wody spełnia wymagania sanitarne.

W gminie Cedry Wielkie stwierdzono m.in. przekroczenie zawartości fluorków w wodzie z wodociągów Trutnowy II i Koszwały Zakład Rolny. Liczba odbiorców to 261 osób. Około 4 tys. mieszkańców spożywa wodę o podwyższonych parametrach fizyko-chemicznych.

- Podobnie jak w przeszłości [zlikwidowano 5 wodociągów gdzie stwierdzono ponadnormatywną zawartość fluorków], gm. Cedry Wielkie planuje podłączyć sieci wodociągowe do istniejących ujęć wody, w których poziom fluorków nie przekracza dopuszczalnych norm sanitarnych. Dodatkowo w innych wodociągach na terenie tej gminy trwają prace naprawcze - tłumaczy Mucha.

Przekroczenie zawartości w wodzie manganu, żelaza, jonu amonowego oraz mętności wykryto w wodzie z wodociągu w Różynach Kolonia i Żelisław-kach [należy do Instytutu Upra-wy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach]. Z wody nie spełniającej norm korzysta tu 718 osób. Według WHO mętność i jon amonowy w wodzie do spożycia nie mają bezpośredniego znaczenia dla zdrowia, ale mogą zmniejszać skuteczność dezynfekcji wody. Większa zawartość żelaza wpływa zwykle na smak i wygląd wody, lecz nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Na terenie powiatu znajdują się 53 wodociągi, 2 stacje uzdatniania wody zaopatrujące głównie Gdańsk (Straszyn i Pręgowo), 1 sieć wodociągowa (Wiślinka) i 14 ujęć wody, na które składają się m.in. wodociągi lokalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ocenili jakość wody. Norm nie spełnia ta, którą pije 11,14 tys. osób - Pruszcz Gdański Nasze Miasto

Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto