Grupa Ratownictwa Medycznego OSP "Dąbrowszczak" właśnie świętuje jubileusz dziesięciolecia działalności. Dziś w I LO im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie obchodzono tę rocznicę. Jubileusz ratowników stał się okazją do prezentacji ich niemałych dokonań.

Początki GRM OSP "Dąbrowszczak" sięgają stycznia 2007 roku. Wtedy to w I Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie rozpoczęły się pierwsze kursy ratownictwa medycznego. Ich uczestnicy utworzyli Grupę Ratownictwa Medycznego "AmRat" i kontynuowali działalność. Po roku przekształcili się w kutnowski odział Maltańskiej Służby Medycznej. Cezurą okazało się jednak wejście w struktury Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i rozpoczęcie działalności jako OSP "Dąbrowszczak", co nastąpiło w 2011 roku.

Jubileusz ratowników stał się okazją do prezentacji ich dokonań. Obecnie w grupie działa 52 ratowników. Tylko w 2016 roku przepracowali oni społecznie 4000 godzin. Wszyscy przeszkoleni są w zakresie udzielania pierwszej pomocy, z czego 18 osób ukończyło kwalifikowany kurs pierwszej pomocy, zakończony państwowym egzaminem uprawniającym do posługiwania się tytułem ratownika. Wśród członków grupy są zawodowi ratownicy, pielęgniarka, studenci medycyny, ratownictwa i pielęgniarstwa. Zabezpieczali medycznie wydarzenia rangi lokalnej jak i światowej - od festynów parafialnych po imprezy masowe, Mistrzostwa Europy i Azji Małej Ligi w Baseballu, obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, Ogólnopolskie Spotkania Młodych w Lednicy a nawet Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie prowadzili szpital polowy. W strukturach grupy działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Dzieki środkom z kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego grupa może pochwalić się specjalistycznym sprzętem szkoleniowym i ratowniczym oraz busem służącym do transportu ratowników oraz ich sprzętu.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!