Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysypisko w Kamionce zostało zrekultywowane [ZDJĘCIA]

BOŻ
Wysypisko w Kamionce zostało zrekultywowane [ZDJĘCIA]
Wysypisko w Kamionce zostało zrekultywowane [ZDJĘCIA] BOŻ
Nieczynne wysypisko w Kamionce zostało zrekultywowane, a znajdującą się tam górę śmieci "zamieniono" na tereny zielone. Prace trwały prawie 6 lat i kosztowały gminę Chodzież ponad 2 miliony złotych

Nieczynne od 7 lat wysypisko w Kamionce zostało zrekultywowane. Rekultywacja kosztowała gminę Chodzież 2 miliony 300 tysięcy złotych, a prace trwały prawie 6 lat.

Europol w Podaninie dostanie ulgę podatkową. Radni przegłosowali decyzję

Zakończony został właśnie III - ostatni już etap rekultywacji, który kosztował prawie 417 tysięcy złotych. Tak więc po trwających wiele lat pracach góra śmieci zniknęła i powstał teren zieleni, który prezentuje się całkiem ładnie, a niektórzy mówią, że jest to miejsce idealne do tego, by urządzić przy nim punkt widokowy.

Najważniejsze jednak jest to, że około 27 tysięcy 500 ton opadów zebranych przez ponad 30 lat funkcjonowania wysypiska w Kamionce zostało unieszkodliwionych.

Wójt gminy Zbigniew Salwa jeszcze w 2007 roku (wysypisko zostało zamknięte 31 grudnia 2006 roku) bronił się przed wykreśleniem Kamionki z listy wysypisk. Gmina miała bowiem inwestora z Legnicy, który chciał wybudować na wysypisku w Kamionce sortownię śmieci za 30 milionów złotych. Wówczas jednak Urząd Marszałkowski nie zgodził się na wciągnięcie Kamionki do tzw. Planu Gospodarki Odpadami, a taki warunek inwestor z Legnicy właśnie stawiał. Pomysł upadł.

Niektórzy samorządowcy gminy Chodzież uważali, że koszty rekultywacji powinny być podzielone także na miasto Chodzież, gdyż to ono głównie korzystało z wysypiska w Kamionce. Ten pomysł również nie zdobył akceptacji, gdyż to właściciel terenu za niego odpowiada.

Prace podzielone zostały na trzy etapy. W ramach pierwszego wykonano drenaż odgazowujący i ten etap - najmniej kosztowny - finansowany był wyłącznie przez gminę.

Kolejny etap obejmował wykonanie niwelacji terenu. Bryłę składowiska przykryto warstwą ziemi - przywożono ją głównie z terenu budowy w Kamionce. Wykonano również warstwę izolacyjną, która ma dodatkowo chronić odpady przed przemywaniem.

Ostatni etap obejmował położenie biowłókniny z nasionami traw roślin motylkowych. Na skarpach wykonano hydrosiew, aby zabezpieczyć teren przed erozją. W celu oczyszczenia i neutralizacji odcieków wybudowano piaskowniki. Cały teren odsadzono 735 drzewami i krzewami. Tak przeprowadzona rekultywacja daje gwarancję znacznego ograniczenia, a praktycznie wyeliminowania wpływu składowiska na środowisko.

Coś cię ciekawi, boli lub irytuje? Napisz o tym na naszym FORUM

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (67) 281 24 67
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto