Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobiegają końca prace związane ze skonstruowaniem pływającego transportera dla Wojska Polskiego

Łukasz Janikowski
Prowadzone w AMZ Kutno sp. z o. o. prace nad ciężkim pływającym transporterem opancerzonym "Hipopotam" powoli dobiegają końca. Prototyp mieliśmy okazję zobaczyć podczas wizyty uczniów I LO PUL w Kutnie- Azorach. Szkoła nawiązała współpracę z fabryką.

O projekcie budowy "Hipopotama" przez kutnowski AMZ informowaliśmy w czerwcu ubiegłego roku. Wówczas pojazd był makietą wykonaną w skali 1:1, pomocną przy projektowaniu rozmieszczenia wyposażenia czy obwodów elektrycznych.

Nowy transporter jest przewidziany do wykonywania zadań, którym nie podołają służące już w polskiej armii kołowe transportery opancerzone "Rosomak" i "Ryś". Firma ma już doświadczenie z pojazdami 8 x8, uczestniczyła bowiem w projekcie "Rosomaka" i przebudowywała te transportery do standardu wozów ewakuacji medycznej. W Kutnie powstawały dotąd m.in. pojazdy patrolowo-interwencyjne "Dzik", które służą w policji, żandarmerii wojskowej, a także w irackiej armii. AMZ od kilku lat rozwija też program samochodu opancerzonego "Tur". Ostatnią nowością z Kutna jest "Żubr", średni transporter opancerzony z napędem 4 x 4, którego polska armia zamówiła na razie w konfiguracji platformy systemu obrony przeciwlotniczej. Jubileusz 12 lat istnienia firma przypieczętowała prezentacją autobusu miejskiego "CitySmile".

Transporter "Hipopotam" od pierwszej kreski powstawał w kutnowskiej firmie.

- Historia tego projektu sięga kilku lat wstecz - mówi mgr inż. Tomasz Wróbel, dyrektor biura wdrożeń i rozwoju AMZ Kutno, który kieruje przedsięwzięciem. - W wojsku zaistniała potrzeba stworzenia platformy bojowej z możliwością pływania, która ma nie stanowić konkurencji, lecz uzupełnienie służących już w polskiej armii transporterów "Rosomak" i "Ryś". "Hipopotam" ma być kołowym transporterem rozpoznania inżynieryjnego. Pojazdu w tej specyfikacji nie udało się opracować w oparciu o używane transportery.

Podstawowy nacisk położono na pływalność. Ważący ponad 20 ton CPKTO "Hipopotam" ma brać na pokład do pięciu ton ładunku i nadal pływać. To właśnie zadecydowało o tym, że wojsko podjęło się stworzenia nowej platformy 8x8. Wóz ma też dawać załodze najwyższy możliwy poziom ochrony balistycznej i przeciwminowej.

Wkrótce pojazd ma być już ukończony i zacznie przechodzić pierwsze próby. AMZ na razie strzeże szczegółów dotyczących pojazdu . - Pojazd będzie ukończony prawdopodobnie w kwietniu i wtedy przekażemy więcej informacji - mówi krótko Tomasz Wróbel.

Jeżeli prototypowy egzemplarz "Hipopotama" pomyślnie przejdzie próby i spełni pokładane w nim wymagania, Wojsko Polskie może zakupić nawet około 50-70 takich transporterów opancerzonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto