Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 września usłyszymy dzwonki w Katolickiej Szkole w Zalesiu oraz w szkole w Jankowicach

Dorota Grąbczewska
Dorota Grąbczewska
Obydwie szkoły niepubliczne dostają od gminy budynki szkolne w użyczenie za darmo. Będą też dostawać subwencję przekazywaną przez budżet państwa. Niestety, dopiero od stycznia 2012 roku. Przez 4 miesiące podmioty będą musiały sobie radzić same. Raczej nie ma szans, aby gmina dokładała budżetowe pieniądze do prowadzenia szkół.

- Likwidowaliśmy szkoły, aby odciążyć budżet Krośniewic - mówi Barbara Herman, burmistrz miasta i gminy. - Zarówno fundacja jak i parafia muszą sobie radzić same. Gdyby gmina nie była zobligowana do zatrudniania nauczycieli zgodnie z Kartą Nauczyciela, nie byłoby konieczności ich zamykania. Samorząd i tak dokłada do funkcjonowania szkół bardzo dużo. Skoro rodzice chcieli mieć swoje szkoły, dajemy im taką szansę. Budynki oddajemy w bezpłatne użyczenie. Dalej muszą sobie radzić sami.

Niestety, nowe podmioty będą musiały też same zatroszczyć się o zorganizowanie pracowni komputerowych, gdyż dotychczasowe trafią do SP w Nowem i SP 1 w Krośniewicach. - Pracownie komputerowe zostały kupione za unijne pieniądze, a podpisane umowy zobowiązują nas, że mogą z niego korzystać tylko uczniowie szkół publicznych - dodaje pani burmistrz.

Szkoła w Zalesiu będzie szkołą katolicką. Zdecydowano już, że będzie nosić nazwę Błogosławionego Jana Pawła II.

Czytaj więcej: Fundacja poprowadzi szkołę w Jankowicach. Nauka będzie bezpłatna, tak jak dotychczas

- Już przyjąłem 7 nauczycieli, młodych po studiach - mówi Tadeusz Świątek, proboszcz parafii w Miłonicach. - Zatrudnienie następnych będzie zależeć od ilości dzieci jakie przyjdą do szkoły. Wiem, że będziemy mieć dużo dzieci przedszkolnych ok. 20. Figurka patrona już stoi. Wspólnie z nauczycielami zabieramy się za sprzątanie terenu wokół szkoły.

Parafia już kupiła używanego busa, którym zamierza dowozić dzieci do szkoły.

- W zakupie pomogli dobrzy ludzie, sponsorzy, właściciele kutnowskich firm - dodaje proboszcz. - Należymy do rodziny szkół katolickich, których w kraju jest 545.
Każda z nich nam dorzuci trochę pieniędzy, abyśmy przetrwali trudny czas do stycznia.

Fundacja "Elementarz" wydaje się być profesjonalistą w prowadzeniu małych, wiejskich szkół. Działa od 1991 roku, prowadzi 8 szkół w całej Polsce. Z kolejnymi dwoma samorządami już podpisano porozumienia na prowadzenie szkół od września, Jankowice mogą być jedenastą placówką.

- Rozumiemy, że wiejskie szkoły to serce i dusza wsi - dodaje Maria Lorek, dyrektor zespołu szkół, członek rady fundacji i prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Edukacji Początkowej. - W naszych szkołach klasy są łączone, choć odchodzimy od takiego nazewnictwa. Mamy specjalny program prowadzenia zajęć edukacyjnych z dziećmi dwóch różnych roczników. Nie jesteśmy pionierami, bowiem w podobny sposób pracują małe szkółki m.in. w Holandii, Niemczech.

Fundacja policzyła, że do ich szkoły w klasach I-VI wraz z oddziałem przedszkolnym będzie chodzić w Jankowicach ok. 40 dzieci. - Chcemy zatrudnić wszystkich 10 nauczycieli, choć nie na zasadach Karty Nauczyciela - podkreśla prezydent fundacji. - Wynagrodzenie w naszych szkołach jest jak wytyczne ministerstwa oświaty, nie ma zaś licznych dodatków (za pracę na wsi, stażowego, mieszkaniowego).


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.kutno.naszemiasto.pl

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kutno.naszemiasto.pl Nasze Miasto